OPERATIVNI SISTEMI
Lokalne računarske mreže

Lokalne računarske mreže predstavljaju kombinaciju hardvera, softvera i komunikacionih kanala koji povezuju dva ili više računara unutar određenog područja. Hardverski uređaji u mreži se ponekad nazivaju i čvorovima.

Tipična LAN mreža može da sadrži različite djeljive periferne uređaje (npr. štampače i/ili jedinice magnetnih traka), kao i veliki broj različitih računara (najčešće radnih stanica i/ili računara uz jedan do dva mainframe računara). Svaki od uređaja u LAN mreži treba da posjeduje mrežnu karticu (eng. network interface card, NIC) preko koje se uređaj priključuje na mrežu. Sastavni dio mreže je i operativni sistem koji upravlja svim aktivnostima u mreži. Ovakav operativni sistem mora da bude instaliran na najmanje jednom računaru u mreži. Za PC platformu najpoznatiji mrežni operativni sistemi su Novell Netware, Microsoft Windows NT Advanced Server, IBM LAN Server i različite vrste Unix-a. LAN se obično konfiguriše u tri oblika: zvijezda, magistrala i prsten. Kao prenosni medijum u LAN mreži može da se koristi bilo žica (uporedna žica, koaksijalni ili optički kabl) bilo mikrotalasi. Najčešće korišćeni protokoli u LAN mreži su Ethernet za topologiju magistrale, brzi Ethernet za topologiju zvijezde i IBM Token Ring za topologiju prstena.

LAN mreže mogu da sadrže i hardverske i softverske uređaje koji dozvoljavaju komunikaciju sa drugim LAN mrežama ili računarskim resursima. Most (eng. bridge) povezuje dvije ili više LAN mreža zasnovanih na sličnoj tehnologiji, dok mrežni prolaz (eng. gateway) dopušta korisniku LAN-a da kumunicira sa mainframe računarom ili sa računarom ili programom na nekoj nesličnoj mreži – npr. komercijalnom bazom podataka raspoloživom na globalnoj mreži.

Pogodnosti LAN mreža

Motivacija za formiranje mreže je najčešće:

  • Mogućnost rada sa djeljenim resursima, npr. štampanje datoteka na štampačima koji se nalaze na drugoj lokaciji, obrada informacija iz distribuirane baze ili upotreba specijalizovanih hardverskih uređaja koji se nalaze na različitim lokacijama.
  • Povećanje brzine obrade informacija djeljenjem poslova između računara u mreži.
  • Pouzdanost rada. Ukoliko dođe do otkaza pojedinog čvora u mreži, ostali čvorovi mogu preuzeti njegove funkcije do uspostavljanja normalnog stanja.
  • Komunikacija između čvorova u mreži.

Nedostaci LAN mreža

LAN mreže mogu da budu vrlo komplikovane i obično zahtjevaju posebno osposobljena lica za njihovo održavanje i svakodnevno funkcionisanje. Čak i kada takva lica postoje, LAN mreže su mnogo slabije zaštićene i mnogo više izložene opasnostima po sigurnost podataka od računara koji rade kao samostalne jedinice. Bez obzira na brzinu mikroračunara koji se nalaze u mreži, postoje aplikacije sa vrlo velikim brojem transakcija koje LAN mreže ne mogu da podrže na pravi način. Krajnji korisnik zahtjeva posebnu obuku za upotrebu LAN-a, kao i dodatnu obuku koja u velikoj mjeri zavisi od tipa aplikacije koji će koristiti. Zbog ovih nedostataka, LAN mreže sastavljene isključivo od mikroračunara neće potpuno zamjeniti mainframe računare kao što je izgledalo prije nekoliko godina. Posljednjih godina je prisutan obrnut trend da se sve više koriste mainframe računari (tj. serveri preduzeća) koji su zahvaljujući razvoju tehnologije i padu cijena postali dostupni većem broju firmi.

    Index