OPERATIVNI SISTEMI
Globalne računarske mreže

Nasuprot lokalnim mrežama, globalne računarske mreže mogu da pokrivaju velike geografske površine koristeći jedan ili više različitih komunikacionih kanala kao što su telefonske linije, mikrotalasi ili satelitske komunikacije. Firme mogu da odaberu da koriste javne globalne računarske mreže čije usluge pružaju lokalni provajder ili da naprave svoje lične, koristeći kombinaciju javnih i privatnih resursa.

Komunikacione veze u globalnim računarskim mrežama su pod kontrolom komunikacionih procesora. Za prosleđivanje saobraćaja sa globalnih na neku od lokalnih mreža i obrnuto se koristi uređaj koji se naziva ruter (eng. router). Ruter se koristi i za prosljeđivanje poruka kroz nekoliko povezanih LAN mreža.

Jedna od posebnih vrsta globalne računarske mreže je mreža sa naplatom (eng. value-added networks, VAN). Mreža sa naplatom je privatna mreža koja nudi na raspolaganje servise u mreži uz naplatu usluga. Obično VAN radi samo sa digitalnim prenosom podataka, bez podrške zvučne komunikacije. Provajderi VAN-a obično iznajmljuju komunikacione kanale i dodaju izvjestan procenat ekstra troškova i/ili određene servise za koje korisnici žele da plaćaju. Servisi mogu da budu npr. elektronska pošta, javne baze podataka, elektronske novine, razne diskusione grupe, otkrivanje grešaka, bolje vrijeme odziva ili prosto pružanje svih usluga po ekonomskoj cijeni. Korisnici VAN-a ne moraju dodatno da investiraju u mrežnu opremu ili softver, niti da sami brinu o telekomunikacionim vezama. Oni su u obavezi da plate samo količinu prenijetih podataka, plus cijenu pretplate. Zbog toga su VAN mreže pogodne kao alternativa za firme koje žele da imaju mogućnost komunikacije, ali ne žele ili nisu u moućnosti da same održavaju skupu infrastrukturu privatne WAN mreže.

    Index