Transport i komunikacije su od velikog znacaja za Svedsku, radi velicine zemlje i razbacanosti prirodnih bogatstava i populacije.Vijekovima, dominiralo je brodarstvo, sa Stokholmom kao glavnom lukom na Baltiku, kasnije Geteborgom, kao velikom izvoznom lukom, i nizom luka na sjeveru za izvoz drveta. Izgradnja mreze zeljeznickih pruga (u 19. vijeku), omogucila je transport ruda iz planinskih rudnika na sjeveru.

Industrija. Bogati izvori zeljezne rude, drveta i hidroenergije, vjeciti inzenjeri i radnici, omogucili su naglu industrijalizaciju, ranije siromasne i pretezno na poljoprivredu orijentisane Svedske.Ovi hrabri i vrijedni ljudi su svojim strpljivim i napornim radom kao i znanjem umjeli da iskoriste sve ono sto im je priroda pruzala.Najbogatiji resursi su crnogoricne sume, hidroenergija, rude zeljeza, urana, i drugih minerala. Tradicionalno, teska industrija (npr. celuloze, papira, te crna metalurgija), ima veliko ucesce u izvozu Svedske.Na industrijske proizvode otpada vise od oko 80% ukupnog izvoza. Velike medjunarodne kompanije kao sto su Ericsson, ABB, Electrolux, Volvo i Saab-Scania, ucestvuju u sa priblizno 60% zaposlenih u prizvodnji sa preko 80% izvoza industrijskih proizvoda. Na proizvode koji se zasnivaju na nauci (npr. farmaceutska industrija), otpada oko 10% novostvorene vrijednosti u proizvodnji. Industrija elektronskih i telekomunikacionih uredjaja je posljednjih godina u ogromnom usponu. Prednjaci kompanija Ericsson, sa najsavremenijom proizvodnjom sistema kompjuterske razmjene podataka, mobilne telefonije i laserskih programa. Kompanija ABB, koja uglavnom proizvodi generatore i ostala postrojenja za prenos i distribuciju elektricne energije, ure|aje za automatske prozvodne linije, robotiku i opremu za savremene elektrificirane pruge, sara|uje sa oko 1000 kompanija u oko 140 zemalja svijeta. Kompanija Gambro se dokazala u svijetu proizvodnjom veoma kvalitetnih elektronskih uredjaja za potrebe medicine, kao sto su dijalizatori, pejs-mejkeri, respiratori i sl. U proizvodnji automobila i kamiona, znacajne su kompanije Volvo i Saab-Scania. U ovoj oblasti jedino je Japan napredovao brze od Svedske, a izvoz je oko 86% godisnje proizvodnje ( teskih kamiona, autobusa i automobila). Avionska industrija u Svedskoj obuhvata proizvodnju vojnih i civilnih aviona. u proizvodnji ucestvuju i ostale kompanije poput Volvoa (motori), Ericsson i Electrolux (elektronska oprema), i kompanija Celsius (zavrsni radovi). Intenzitet istrazivanja i razvoja u Svedskom proizvodnom sektoru spada medju najvise u svijetu. Transportna oprema, telekomunikaciona oprema, farmaceutski proizvodi i masine, ucestvuju sa 85% u ukupnim troskovima za istrazivanje i razvoj u proizvodnom sektoru.Bitno je napomenuti,da je 85 % gradskog stanovnistva u odnosu na ukupan broj.

Rudarstvo. Svedskoj pripada oko 2% od ukupne svjetske proizvodnje zeljezne rude, jedan je od najvecih izvoznika, a najveci u Evropi. U izvozu bakra, olova i cinka, ucestvuje sa oko 1%, 3.7% i 3.3%. Oko 1% trzisne vrijednosti cijele industrijske proizvodnje otpada na rudarstvo, koje zaposljava 0.5% od ukupnog broja zaposlenih. Ukupna proizvodnja zeljezne rude, 1998. godine, iznosila je 20.9 miliona tona, sulfidnih ruda koje sadrze sumpor, bakar, olovo, cink, arsenik, nesto manje srebra i zlata, 24 miliona tona. Oko 6 miliona tona vapnenca, uglavnom za industriju cementa.Najveca nalazista zeljezne rude nalaze se nekoliko stotina kilometara sjevernije od polarnog kruga (laponska tundra). Kiruna, sa okolnim brdima Luosavara i Kirunavara, najvece je nalaziste, u kome su zalihe oko milijardu tona rude, sa 70% gvozdja (nalaziste je povrsine 16000 km2). Kiruna je srediste ogromnog nalazista, rudarski grad, cije 3/4 stanovnika radi u rudarstvu. 1998. godine, u ovom nalazistu iskopano je 14 miliona tona rude zeljeza.Malmberget, takodje u Laponiji (sa proizvodnjom od 7 miliona tona 1998. godine), je drugi po velicini rudnik zeljezne rude u zemlji. Ruda iz ovih nalazista transportuje se zeljeznicom, i izvozi preko luka Narvik (u Norveskoj) i Lulea (sjeverni dio Svedske obale, Botnicki zaliv, zimi zaledjena). Najveci rudnik bakra Aitik, tako|e se nalazi u ovoj regiji.U oblasti Skelleftea, koja se proteze od Bolidena na istoku, do planinskog lanca na zapadu, najznacajnija su nalazista sulfidnih ruda (Laisvall, najveci izvor olovne rude u Evropi).

Energetika. Osnovni izvori energije u [vedskoj su nafta, hidro i nuklearna energija. Nedostatak nafte je zamijenjen energijom iz hidroelektrana i biogorivom. Elektricna energija od 1970. uglavnom se proizvodi u nuklearnim centralama i hidroelektranama.

Hidroenergija. Najve}a postrojenja za proizvodnju hidroenergije su na 9 rijeka sjeverne Svedske. Najiskoriscenija rijeka je Lulealven, sa 15 hidrocentrala, i proizvodnjom od oko 14.1 Twh, zatim Indalsalven (7.5 Twh), Umea (5.4 Twh) i Angetmanalven (5.5 Twh). Vlada Svedske je u svrhu ocuvanja prirodnih ljepota ogranicila i propisala stroge uslove za daljnju izgradnju hidroelektrana, odnosno neke rijeke (inace sa velikim potencijalom) potpuno zastitila. To su najljepse rijeke, neregulisane, sa prirodnim tokovima, vodopadima i brzacima, kao sto su Vindelalven, Pite alv, Kaliks alv i Torne alv.

Nuklearna energija. Prvi {vedski nuklearni reaktor pusten je u rad 1972., a dvanaesti i posljednji 1985. godine. Svi se nalaze u juznom dijelu zemlje: Barseback (dva reaktora, ukupno 1.200 Mw), Oskarshamn (tri reaktora, 2.210 Mw), Ringhals (cetiri reaktora, 3.550 Mw) i Forsmark (tri reaktora, 3.095 Mw). Ukupna godisnja proizvodnja je oko 74 Twh. Dotrajali dijelovi reaktora i nuklearni otpad odlaze se na lokacijama Oskarshamn i Forsmark, u kamene pecine oko 50 m ispod povrsine mora. Nivo radioaktivnosti se redovno kontrolise.Tokom 1996. godine, proizvodnja energije koriscenjem biogoriva (uglavnom treseta, briketa smole i sl.), bila je 87 Twh.Od energenata uvozi se nafta iz zemalja OPEC-a 25%. Od ukupnih 19 miliona tona, 70% dolazi iz sjevernog mora, odn. Norve{ke, kao najve}eg snabdjevaca (13 miliona tona).Rafinerije u Stokholmu i Geteborgu uglavnom prera|uju uvezenu naftu. Ugalj se uvozi iz 7 zemalja, od kojih je Poljska najznacajniji snabdjevac (oko 35%). Ostale zemlje su USA, Australija, Rusija, Venecuela, Kanada i Estonija.Prirodni gas u [vedsku se uvozi iz sjevernog mora (Danska), oko 870 kubnih metara, ekvivalentno 9.4 Twh. Potro{nja prirodnog gasa je oko 2% ukupne potro{nje energije zemlje.

BACK