ARHITEKTI

 
 

FRANK LLOYD WRIGHT (1867-1959)

 
          Wright je rodjen 8. juna 1867 u Richland-u, Wisconsin. Kada se upisao na univerzitet u Wisconsinu, njegovo interesovanje za arhitekturu bilo je vec veliko. Kako na univerzitetu nije bilo arhitektonskih smjerova zavrsio je gradjevinu. Usavrsavao se radeci honorarno na nekim univerzitetskim projektima. 1887. je otisao u Chicago, gdje je postao arhitekta u firmi pod imenom "Adler & Sullivan". Jedan od partnera Luis Sollivan imao je velik uticaj na Wrightov rad. 1893. je napustio ovaj posao da bi otpoceo soptvenu praksu. Ovo je mozda najcudnija figura medju arhitektima SAD narocito u prvoj polovini XX vijeka.Pobornik moderne arhitekture ali protiv nebodera za stanovanje, propagira poljske kuce-vile. Njegova arhitektura je funkcionalana a u njoj se opaza izvjesni naturalizam koji polazi od same koncepcije osnove, koja se razvija oko domaceg ognjista i intimno povezuje s prirodnim ambijentom. U istrazivanju oblika koji bi se najbolje uskladili s prirodom, Wright je izrazit naturalist no on sam svoju arhitekturu naziva "organskom".On je prilagodjava okolini i svojom, u stvari, modernom konsrukcijom uspjeva da ostvari harmonicne oblike masa koje se horizontalno pruzaju u skladu sa prirodnim okvirom.
 
 
 

LE CORBUSIER (1887-1965)

 
          Pravo ime: Charles Eduard Jeanneret . Bio je svajcarsko- francuski arhitekta i imao najveci uticaj na razvoj moderne arhitekture. Rodjen je 6. oktobra u La Chaux de Fonds, Svajcarska, gdje je zavrsio nizu akademiju, a studirao je kod Augusta Perreta u Parizu. Kratak period provodi radeci sa njemackim arhitekyom Josefom Hoffmanom. 1922. pocinje saradnju sa svojim rodjakom, inzinjerom, Pierreom Jeanneretom i uzima djevojacko prezime svoje majke: Le Corbusier. Le Corbusier stvara svoju racionalisticku arhitekturu, ociscenu od svih predrasuda i svih zastarjelih koncepcija, trazeci puritansku funkcionalnost sadrzaja i oblika, dolazeci tako do izvjesnih principa koje pokusava da izrazi kroz savremeni materijal i nove konstrukcije. Polazeci od kubizma u kome proucava odnos svjetlosti i sjenke na masama, i od apstraktnog slikarstva za koje snatra da ima uticaja na arhitekturu, on trazi idealizaciju oblika krok njihovo geometrijsko sagledavanje. U sadrzajnosti moderne arhitekture Le Corbusier zahtijeva preciscenu idealnu funkcionalnost koja proizilazi iz savremenog drustva i njegovih socijalno- ekonomskih nuznost, a u odnosu na industrijska dostignuca epohe. 
 
 
 

LUDWIG MIES VAN DER ROHE (1886-1969)

 
          Njemacki arhitekta, tvorac vodece i najuticajnije arhitekture stakla i celika , Internacionalnog stila XX vijeka. Rodjen je u Aachenu a prvo iskustvo stekao je radeci za arhitektu i kreatora Brunoa Paola od 1905 do 1907, a zatim i za pionira industrijske arhitekture Petera Behrensa, od 1908 do 1911. Svoj ured otvorio je 1912. u Berlinu. U ranim godinama nije dobijao mnogo zadataka za projektovanje, ali ti rani radovi pokazuju stil koji je koristio tokom cijele karijere.
          Poslije Prvog svjetskog rata, prozet idejana Njemackog ekspresionizma, a konstruktivnog duha, Mies van der Rohe prihvata lako, u izvjesnoj mjeri, i kubisticka shvatanja onlika, koje stvara u zastakljenim povrsinama.Poslije odlaska u SAD Mies produzava razvoj svoje koncepcije arhitekture u skeletnim konstrukcijama od celika i stakla sa kojima ostvaruje nekoliko karakteristicnih principa koji se danas pretvaraju u nove zakone arhitektonskog stvaralastva:
-primjene konstuktivnog sistema kao "stila" u smislu klasicnih redova, u modularnoj semi, a time i odredjivanje osnovnog ritma u arhitektonskoj kompoziciji;
-tretiranje zidova kao nekonstruktivnih povrsina, u vidu membrana, cija je iskljuciva funkcija, odvajanje prostora razlicitih namjena;
-uvodjenje struktore i konstruktivnih detalja, kao jedinih dekorativnih elemenata, u arhitektonsku kompoziciju.
 
 
Povratak