Историјат тениса

 

Антички почеци

Игре с лоптама датирају још од 1500 п.н.е у Старом Египту. Стари Египћани и мале групе још неких народа су одржавали ове игре као дио религиозних церемонија. Ова традиција и читав концепт игре се проширио по Европи у XIII вијеку са доласком тзв. Мура у јужну Француску. Заправо, сусрет источњацке културе са Хришћанством је утицао на настанак тениса.
Хришћански монаси су постали заинтересовани за религиозне традиције Мура и били први Европљани који су одиграли игре са лоптом. Најранија верзија тениса, гдје се лопта ударала од зид, ускоро је продрла ван француских манастира и током XII и XIII вијека доживјела даљњи развој.

Играчи су открили да имају већу контролу над лоптом користећи се само рукама, па је у природном развоју дошло и до почетка употребе кожних рукавица. Било је само питање времена када ће та иста рукавица бити замијењена дрвеним штапом, креацијом првог тениског рекета икада. Лоптице су се такође побољшале преласком са дрвених на кожне лоптице пуњене мекињама. Игра је ускоро постала веома популарна, посебно у Француској гдје је била прихваћена од стране краљевства.

 


"Краљевски тенис"


Највећи развој тениса, који је довео ову игру до модерних размјера, је постигнут у Француској. Током XVI, XVII и XVIII вијека постао је веома отмјен спорт међу краљевима и племићима као "Јеу де паумме" - тзв. "Игра длана". Ранији француски играчи су почињали игру изговарајући ријеч "тенес" што значи играти. Игра је ускоро добила назив као "Краљевски тенис".

"Краљевски тенис" је заправо много другачији од тениса каквог данас знамо. Игран је у затвореном простору, у великим галеријама са избоченим крововима. Поени су се добијали гледајући одбијање лоптице од зидова просторије. Ово је веома другачије од класичног тениса, гђе је правоугаони терен постављен на травнату површину и гђе се игра унутар постављених граница терена. Још једна битна разлика лежи у систему потјере за лоптицом. У данашњем тенису лоптица која се двапут одбије од подлогу означава губитак поена. У "Краљевском тенису" ово друго одбијање лоптице је кључно за освајање поена. Заправо, у интересу играча је било ударање лоптице што ближе зиду иза противника.

Након наглог раста популарности међу француским племством, тенис се проширио по Европи, нарочито у Енглеској. Као и у Француској, игра је постала позната као спорт краљева. Хенри VIII је изразио велику заинтересованост те је направио терен у његовом Хамптон Цоурт-у, који се и данас користи од стране тениских ентузијаста. Тенис није био прихваћен само у Француској и Енглеској, већ и у Шпанији, Италији, Холандији и Њемацкој. У XVIII вијеку његов развој је ипак кренуо силазном путањом током Француске револуције и Наполеона, чиме је био елиминисан у већем дијелу Европе.


 

Класични тенис


У XIX вијеку је дошло до великих промјена у свијету тениса када је викторијански напредак покренуо значајни препород. Тениски терени су се изграђивали у познатим сеоским скупштинама, дошло је до појаве првих тениских клубова који су опскрбљавали средства за своје новонастале чланове. Тенис је управо у овом периоду доживио највећи развој. Ентузијасти су покушали да адаптирају игру као спорт на отвореном простору. Лоптице су овога пута прављене од гуме што је омогућило довољну мекоћу како се трава, играњем на терену, не би оштетила. Поред мекоће, лоптице су задржале еластичност и зивахност.
Једна од најважнијих карактеристика класичног тениса је лакоћа и једноставност играња. Све што је било потребно је равна травната подлога и одговарајућа опрема, и тениски терени су већ постали препознатљиви за богато становништво.
У веома кратком временском року, тенис је замијенио крикет као љетни спорт. Највећи развој тениса се десио 1875. године. Клуб под именом All England Croquet Club је 1869. заказао да привуче довољно посјетилаца и године 1875. одлучили су да понуде тенис као додатну атракцију. Ова нова игра је доживјела велик успјех, чак толики да је клуб промијенио име у All England Croquet and Lawn Tennis Club. Нешто послије исте године организован је први тениски турнир икад. Комитет је успостављен како би се одредила прва правила турнира са 32 играча и са око 200 посматрача. Тиме је рођен први Гренд Слем познат под именом Вимблдон.

Вимблдон - свјетски омиљени тениски турнир и "тениски храм".
Вимблдон је један од најважнијих постигнућа у историји тениса. Захваљујући овом турниру тенис је постигао велико интересовање међу људима и није требало много..

 

 

 

<<Ударци

Турнири и славни тенисери>>