Opšte geografske karakteristike kontinenata


 

 

 

 

 

 

 

 

Polarne oblasti (Arktik i Antartik)

 Arktik

 Dobio je ime  od grčke riječi ARKTIC, čto znači sjever. Eskimi tim imenom nazivaju bijelog medveda koji živi u ovim oblastima.  Arktik se nalazi u oblasti u pblasti Sjeverenog ledenog okeana, u čijem je sredičtu Sjeveri pol. Na rubovima okeana nalaze se dijelovi evroazijskog kopna, Sjeverne Amerike i Grenlanda. Oko dvije tećine arktičkih oblasti zahvata Sjeverni ledeni okean, koji je najvećim dijelom prekriven relativno tankim ledenim slojem.

            

 Temperatura vode na površini iznosi oko  -1oC. Zimse vazdušne temperature se spuštaju do -40oC, a u ljetnim mjesecima se kreću od 0o do 1oC. Ispod površine leda temperatura morske vode raste do 4oC na dnu okeana. Na toj temperaturi je specifična težina vode najveća i voda je najviše slana. Takva temperatura ispod ledene kore omogućava bogatiji život nego na susjednom priobalnom kopnu.

          

 

 Antartik

 Suprotno Antartiku i životnom prostoru bijelog medveda nalazi se Antartik. Antartik zauzima najveći dio površine južne polarne oblasti. U njegovom središti se nalazi Južni pol. Antartik je najusamljeniji kontinent koji zbog njaveće hladnoće i najdebljeg ledenog pokrivača nije stalno naseljen. A to je ustvari prostrana visoravan prosječne visine 3-4 kilometara. Na njegovoj površini poput njegovih ostrva ističu se oštri planinski vrhovi. Kopnena zaravan se nalazi ispod bijelog ledenog pokrivača, uravljena pod teretaom ogromnih naslaga leda.

 Antartik je ustvari ledeni kontinent koji je zbog svog izolovanog geografskog položaja, surove klime i udaljenosti najkasnije otkriven.