Nema dokaza o aktivnosti vulkana na Marsu u novije vreme. Marsovi vulkani su ugaseni, ali u proslosti su imali veliku ulogu u formiranju reljefa planete..

 

Tharsis Montes  

[Tharsis Montes 31 KB]

[Po Bibliji Tharsis je zemlja na krajnjem zapadu tada poznatog sveta. Danas je to Spanija. Montes: planine; plural od latinske reci mont: planina]

Tharsis je vulkanska oblast na severnoj Marsovoj polulopti. To je prostrana visoravan koja se prostire na 4000 km i doseze deset kilometara u visinu racunajuci od srednjeg topografskog nivoa.

Kao tri velika planetarna cira leze u ovoj oblasti tri vulkana poredjana jedan do drugog. Ta tri vulkana u obliku zaravnjene kupole su Ascraeus Mons, Pavonis Mons i Arsia Mons i naravno, manji su od Marsovog "Olimpa". Zauzimaju prostor od 350 do 450 km svaki, a u visinu se uzdizu do 15 km iznad svog podnozja. U okolini vulkana cesto se mogu videti velike bele pege. To su nezni, ledeni Marsovi oblaci.

 
Arsia Mons 67 KB 
Strelica u kalderi pokazuje seriju kupola.

Na zapadu nalazi se Olympus Mons

Olympus Mons

[Olympus Mons: srednja sfotografija 15 KB; velika fotografija 197 KB]

 

Od svih poznatih vulkana u Suncevom sistemu Olympus Mons je najveci. Od svog podnozja dize se 25 kilometara u visinu. U poredjenju sa njim najvise nase planine jedva da su brda. Skoro tri puta je veci od Mont Everesta, najvise planine na Zemlji. Dva i po puta je veci od Mauna Kea, najviseg vulkana na Zemlji (racunajuci od dna okeana Mauna Kea je visok 9,754 km i tako je najvisa je planina na Zemlji). Gotovo da izviruje iz Marsove atmosfere. Na njegovom vrhu pritisak je jedva 0,5 milibara. Zauzima prostor od 624 kilometara u precniku. U taj prostor komotno bi mogle da stanu dve Jugoslavije. Planina je opasana sest kilometara visokom liticom. Samo kaldera ovog vulkana ima precnik od oko 65X80 kilometara. U njoj je smesteno nekoliko kruznih vulkanskih kratera.

Da bogovi zive na Marsu sigurno bi se nastanili na ovoj planini i zato ona s pravom nosi naziv Olympus [Olimp je u najvisa planina u Grckoj na kojoj su prema helenskim mitovima stanovali bogovi] 

Olympus je mlad vulkan, mozda i najmladji na Marsu. O tome se sudi po malom boju - svega dva - kratera na njegovom obodu (logicno je da se u duzem vremenskom periodu vise kratera napravi). Po nekim procenama zadnja erupcija ovog vulkana dogodila se pre oko 25 miliona godina.                 

Kaldera ovog vulkana je nastala kada je lava prokopala sebi put negde sa strane i iscurela ili kada se ona jednostavno povukla unutra ka sredistu planete te se stvorila depresija.

Ranije se ovaj vulkan zvao Nix Olympica - Snezni Olimp - jer, gledan sa Zemlje, on se cini da je prekriven snegom. Zapravo bele povrsine dolaze od oblaka koji su cesti u tom podrucju. Ovaj vulkan je otkrio G. Skjapareli 1879.

 

 

POVRATAK NA GLAVNU STRANU