povratak na početnu stranu

   Prehrambena vrijednost jestivog divljeg  bilja zavisi prvenstveno od dijela biljke koji se koristi za ishranu. Plodovi su bogati secerom  i vitaminima, lisce vitaminima, a korijen i lukavica su bogati skrobom i secerima. Neki plodovi i sjemenje su odlican izvor  masnoca.

   Kaloricna vrijednost lisca i zeljastih dijelova je relativno mala, kao sto je to slucaj i sa kultivisanim povrcem tipa spanaca ,kupusa, kelja i sl. Iz 100 gr.ociscenih povrcnih biljaka i salata dobija se od 22 do 70 kalorija, zavisno od vrste biljke. Iz 100 gr. ociscenih hljebnih biljaka  dobija se od 34 -140 kalorija. Narocito visoku kaloricnu vrijednost imaju orasi , ljesnici, zir i kestenovi, bukovica (plod bukve).

   Da bi nasa ishrana bila bogata vitaminima treba upotrebljavati povrcne biljke i salate, a za obezbjedjenje kalorija hljebne biljke i divlje voce.

   Bilje starenjem postaje bogatije celulozom i postaje sve gorce , pa zbog toga za ishranu treba upotrebljavati mlade biljke.  Najjestivije  je mlado bilje.

   Zastupljenost mladog bilja u pojedinim godisnjim dobima: u proljece i jesen je najsocnije mlado bilje. U ljeto  mlado bilje treba traziti  po vaznim i sjenovitim mjestima. Gorcina  koja postoji u bilju moze se ukloniti ili djelimicno ublaziti ako se bilje prokuha. Neke biljke se konzumiraju i sirove i na taj nacin  se unosi vise i minerala  i vitamina. Konzervisanjem divlje bilje moze da se sacuva za dug vremenski period i to susenjem na vazduhu, u susnici ili samokiseljenjem.

 

Jestivo divlje bilje  po svojoj upotrebi i hranljivoj vrijednosti moze da se svrsta u nekoliko grupa:

     POVRĆNE BILJKE I SALATE

ČAJNE BILJKE
ZAČINSKE  BILJKE
HLJEBNE  BILJKE

 

Od jestivih biljaka koje se mogu koristiti pored navedenih: jagorcevina, maslacak, mrtva kopriva, kokosija trava,  divlje zelje, hocu necu (kao zacin), slatka paprat (rizom zamjena za secer), zatim plodovi gloga, zove, bukovice i drena. U ishrani su vrlo vazne i gljive.

GLJIVE

 

Pored jestivog divljeg bilja postoji i ljekovito bilje koje u vanrednim uslovima ima poseban znacaj.

Najčešće vrste jestivog i ljekovitog bilja su :

KOPRIVA

  ŽENSKA PAPRAT
BUJAD    KLEKA
BREZA   LOKVANJ
DJETELINA   DIVLJA MRKVA
POPONAC   BOKVICA

 

početak strane