PRIRODNA SREDINA

Australiju cini 6 drzava :Juzna Australija,Zapadna Australija,Novi Juzni Vels ,Kvinslend,Tasmanija i Viktorija i dvije teritorije :Sjeverna teritorija i Teritorija australijske prestonice. Klima u Australiji znatno se razlikuje od regiona do regiona, ali na kontinentu u celini nema ekstremnih klimatskih pojava. Klima je na severu tropska (monsunska), a na jugu topla. Tropska klima obuhvata 40% Australije i karakterišu je dva perioda: topli i vlažni period u februaru i martu sa severoistočnim monsunima; i topli, suvi period sa severoistočnim vetrovima u ostalom delu godine.
U centralnoj i severnoj Australiji srednje letnje temperature su u opsegu od 27° do 29°C. Pustinje centralne i zapadne Australije čine dve trećine ukupne teritor
ije i imaju samo 250mm padavina godišnje.

U južnim delovima izražena su sva četiri godišnja doba. Zime su hladne, a leta su topla. Najtopliji meseci su januar i februar, sa prosečnom temperaturom od 21°C, najhladniji meseci su juni i juli, sa prosečnom temperaturom do 10°C.
Na istočnoj obali vreme je kišovito cele godine. Na zapadu i jugu kišu donose zapadni vetrovi, najčešće leti. Osim viših delova Australijskih Alpi i Novog Južnog Velsa, sneg se ne viđa. Sve južne države izložene su toplim, suvim vetrovima, koji vrlo brzo dižu temperaturu. Na malom delu kontinenta zapaže se uticaj i pojava tropskih ciklona.
Suvi delovi jugoistočne Australije, pretežno obrasli
bušom, predstavljaju oblasti u kojima se događa najviše šumskih požara u svetu (u vrhu su pored K
alifornije i Mediterana).