OPSADA LENJINGRADA

11. jula- Lenjingrad, drugi po veličini i važnosti grad nekadašnjeg Sovjetskog Saveza, kojemu je vraćeno prijašnje ime, Sankt Petersburg, bio je u Drugom svetskom ratu tri godine okružen nacističkim trupama, a njegovo stanovništvo pokazalo je neverovatnu izdržljivost i junaštvo.

Prema planu Barbarossa, nacističke su trupe odmah nadirale prema Lenjingradu pa je već početkom jula 1941. na prilazima gradu počela izgradnja fortifikacijskog sastava kružne odbrane. Svakodnevno je u julu i avgustu 1941. radilo oko pola miliona stanovnika.
Hitler je 30. jula naredio da se Lenjingrad zauzme pod svaku cenu, kako bi se uspostavila veza s Finskom i prekinule veze Sovjetskog Saveza s vanjskim svetom preko Murmanska, a oslobođene jedinice s te strane pojačale bi snage za napad na Moskvu. Međutim, zbog velikih gubitaka skupine armija Sever, nemačko Vrhovno zapovedništvo naredilo je da se odustane od neposrednog napada na Lenjingrad te da se sovjetske snage prisile na predaju blokadom te napadima topova i aviona. U okruženju, na prostoru od oko dve hiljade osamsto kvadratnih kilometara, osim vojnih jedinica, našlo se oko dva i polmiliona stanovnika Lenjingrada, sto hiljada izbeglica iz Pribaltičkog područja i više od tri stotine hiljada stanovnika iz okolnih naselja. U Lenjingradu je bilo hrane za samo 35 dana, a dopremanje hrane bilo je moguće samo preko Ladoškog jezera i vazdušnim putem. 

.

 


Kad su Nemci  presjekli železničku prugu kojom se dotada snadbevao Lenjingrad, stanje u gradu sve se više pogoršavalo. Nemci su svakodnevno bombardovali grad iz vazduha i teškim topovima. Za vreme te, kako ju je neko nazvao najveće opsade u istoriji čovečanstva stanovništvo se herojski branilo i nastavilo život iako je nastupila oskudica, glad i velika hladnoća, čak 40 Celzijevih stepeni ispod nule. U januaru1942. svakog je dana u gradu umiralo oko četiri hiljade ljudi. Ukupan broj mrtvih biće na kraju 620 hiljada ljudi. Proleće 1942. donelo je više nade. Snadbevanje je bilo redovnije, počela su raditi i neka industrijska preduzeća, vodovod, kanalizacija i tramvaj.
Delovi Valhovskog fronta poduzeli su između 26. i 27. oktobra 1942. napad u pravcu Sinjavina i probili front nemačke XVII. armije širok osam kilometara. Time je Crvena armija oslobodila kopnene prilaze Lenjingradu. Potpunoj blokadi, koja je trajala više od godinu dana, došao je kraj, ali opsada još nije prestala. Borbe u području Lenjingrada nastaviće se još skoro dve godine.



NAZAD     NAPRED