САБОР У ШПАЈЕРУ

 

 Неки владари који нису били на сабору у Вормсу сматрали су његове одлуке неважећим те је због тога сазван нови сабор у Шпајеру 1526. године. Пошто су на сабору већина били Лутерани донесена је одлука да се не може испунити едикт из Вормса те да је сваки владар одговоран за своју вјерску политику, да му је допуштено да се према рефор-мацији односи у складу са својом савјешћу.

Три године касније, 1529., сазван је други сабор, такође у Шпајеру (на коме су сада католици били већина). Толеранција лутеранству је повучена, одлучено је да се спро-веде Вормски едикт. Лутерански кнежеви и слободни градови су тада први пут јавно про-тестовали против донесене одлуке и од тада се називају протестанти.

 

 

САБОР У МАРБУРГУ

 

 Протестантске области (Изборна Саска, Брандебург,Линебург, Хесен, Анхалт и 14 царских градова-Стразбург, Нирмберг, Улм, Констанца...) склопили су 22. априла 1529. тајни савез. Гроф Фридрих Хесенски је хтио да створи и везу са Швајцарцима како би створио политички савез против цара.

На сабору у Магдебургу 1529. требале су се ријешити разлике између Швајца-рског реформатора, Цвинглија, и Лутера. Пошто се нису могли сложити у питању приче-шћа и еухаристије савез се није остварио.

 

 

НАЗАД