KOSTI, KOLAGEN I NJIHOVA IZOTOPSKA ANALIZA

 

Kolagen je protein koji se nalazi u kostima. Nepreciscen kolagen koristi se kao lepak za drvo pod imenom tutkalo, a preciscen, pod imenom zelatin, koristi se u ishrani.

U ljudskim kostima kolagen ostaje ne razgradjen deset i vise hiljada godina. Da bi se izvrsila izotopska analiza za potrebe arheologije od kostiju se uzima uzorak od svega 0.5mg, tako da kosti ostaju prakticno ne ostecene. Prvo treba odvojiti druge sastojke kostiju, to se radi tretiranjem uzorka hlorovodonicnom kiselinom (HCl), koja rastvara kalcijumove soli, a zatim natrijum hidroksidom (NaOH), koji rastvara huminske materije. Kolagen se zatim rastvara u veoma razblazenoj HCl (na 90oC), rastvor se zatim filtrira i uparava. Postoje takodje i druge metode za izolvanje kolagena iz kostiju, ali se ova najvise primenjuje. U dobro ocuvanim kostima maseni udeo kolagena je 15-30%. Kada je potrebno odredjuje se i aminokiselinski sastav kolagena, cime se potvrdjuje da tokom vremena nije ostecen i hemijski promenjen, te da su arheoloski i antropoloski zakljuccikoji se izvode iz njegove izotopske modifikacije validni.

Precisceni kolagen se zatim mesa sa bakar(II)-oksidom (CuO) i na foliji od srebra zari na 870oC. Tada nastaju gasoviti CO2 i N2 koji se odvode i hlade. Na niskoj temperaturi CO2 kondezuje i tako odvaja od N2. Na kraju se svaki od gasova (odvojeno) uvodi u maseni spekrtometar, gde se meri odnos molekula 15N14N i 14N14N (dok je kolicina prisutnih molekula 15N15N zanemarljivo mala).