početna strana

 

Apscisinska kiselina je predstavnik grupe biljnih hormona koji se nazivaju inhibitori. Ova jedinjenja su različita po hemijskoj strukturi, a srodna su po fiziološkim funkcijama. Ona u nekim fiziološkim procesima, koji su stimulisani auksinom (npr. izduživanje ćelije koleoptila), giberelinom ili citokininom, imaju suprotno dejstvo pa se zato nazivaju inhibitori.

Apscisinska kiselina je otkrivena šezdesetih godina, kada je istraživač Adikot u Kaliforniji ispitivao uzroke opadanja nezrelih plodova pamuka. Utvrđeno je da se tada u ovim organima stvara hormon koji je nazvan apscisinska kiselina prema pojavi koju izaziva (apscisija-opadanje).

Ovi hormoni su regulatori rastenja i razvića u periodu kada biljka prelazi iz faze aktivnog rastenja u fazu mirovanja. Oni utiču na:

  • opadanje listova i plodova,

  • na stvaranje uspravnih pupoljaka za prezimljavanje,

  • sprečavaju klijanje sjemena,

  •  utiču i na druge procese.

 

 

Količina apscisinske kiseline se povećava u listovima nekih biljaka u uslovima suše. Ona utiče na rad stominog aparata, tako što pri naglom gubitku vode izaziva zatvaranje stoma. Time se sprečava transpiracija i dalji gubitak vode iz biljke.

 

početna strana

AUTOR: JOŠIĆ MAJA