Home
Geografija
Demografija
Istorija
Politička podjela
Evropska unija
Galerija
Kviz

Demografija

Stanovništvo

Gustina i razmještaj stanovnika veoma su neravnomjerni i odražavaju gospodarski razvoj poslednjih vijekova. Najveća je gustina ljudi u pojasu ležista ugljena što prate staro gromadno gorje od Engleske, preko sjeverne Francuske, Belgije, Rura, Sara, srednje Njemacke, Češke i Poljske sve do Dombasa. Tamo je uz ugljen izrasla industija koja je uzrokovala snažno naseljavanje u tu Evropsku populacionu osovinu. U južnoj Evopi jedino se sjeverna Italija jako industrijalizavala i postigla veliku gustinu stanovništva. Drugje se tek oblikuju veća industrijska sjedišta. U novije vrijeme veliki je priljev naseljenika iz Azije, pogotovo Kine, u potrazi za boljim životom.

Jezici

Većina evropskih jezika ima zajednički korijen u indo-evropskom. Jezik koji je najviše uticao na ostale jeste latinski, koji je prvo bio službeni jezik Rimskog Carstva, zatim jezik crkve i napokon jezik intelektualaca, da bi danas nestao kao živi jezik, ali sačuvao se kao korijen hiljada riječi u svim evropskim jezicima.

Najveće jezične porodice Europe su slavenski (ruski, ukrajinski, bjeloruski, poljski, češki, slovački, lužičko-srpski, srpski, hrvatski, bošnjački, slovenski, makedonski i bugarski), germanski (njemački, engleski, holandski, danski, švedski, norveški i islandski) i romanski jezici (francuski, španski, portugalski, talijanski i rumunski). U autohtone jezike Europe svakako spadaju novogrčki i albanski, a od jezičnih grupa, Ugro-finsku grupu jezika kojima se govori u Mađarskoj i Finskoj. Najstariji jezici Evrope su Baskijski, u Španiji, Retoromanski, u Švajcarskoj, i Gaelski jezik koji se još govori jedino u Velsu.