Home
Geografija
Demografija
Istorija
Politička podjela
Evropska unija
Galerija
Kviz

Geografija

Prirodna sredina

Evropu čine prirodno raznovrsni pejsaži.Velika ravnica na sjeveru Evrope počinje u Flandriji, šireći se na sjever Njemačke i Poljsku da bi u Rusiji postala ogromna, prelazeći u Ukrajinu, pružajući se od Baltika do Crnog mora. Ta ravnica izlazi na Sjeverno i Baltičko more čije su obale niske i pješčane. Stari masivi zauzimaju sjeverni i središnji dio kontinenta. Planine na tim prostorima su bile isklesane glacijalnim erozijama, koje su stvorile mnogobrojna jezera i glečerske kotline koje je more zaposelo stvarajući fjordove. No,središna Evropa je područje Hercinskih masiva. Lednički uticaj je jasan naročito u sjevernim krajevima. Između tih masiva se nalaze nizije sedimentarnih basena: Londonski, Pariski, švapsko-franački baseni. Južna Evropa je vezana za Alpski sistem. Nju karakterišu mlađe planine, nabranog reljefa, gde su glečeri još uvek prisutni. Na zapadu se izdiže brana Pirineja. Luk Alpa se proteže od Sredozemlja do Beča okružujući dolinu Poa. Na jugu se produžava u Apenine, a na istoku u Dinarske planine i Karpate koji okružuju Panonsku niziju i Vlašku dolinu. Ova dva poslednja lanca se spajaju na Balkanskom poluostrvu i koje se završava ostrvima u Sredozemnom moru.

Klima

Evropa u potpunosti pripada umjerenoj klimi. Njen zapadni dio je pod uticajem zapadnih vetrova, punih vlage. Okeanska klima, manje-više hladna u zavisnosti od nadmorske visine, odnosi se na ceo severozapad kontinenta. Odlikuje se jakim kišama i blagim temperaturama. Južna Evropa ima sredozemnu klimu čija se dužina sušnog priobalja produžava kako se ide ka jugu. Zelene hrastove šume i žbunasto rastinje opstaju na visinama. Ka istoku okeanski uticaj se progresivno smanjuje i klima postaje kontinentalna, sa oštrim zimama i žestokim letima. Sever istočne Evrope je prekriven lepim četinarskim šumama, dok je na jugu bogato tlo Ukrajine prekriveno livadama.

Hidrografija

Hidrografska mreža je odraz istovremeno i klime i rasporeda reljefa. Reke zapadne Evrope izdeljenim reljefom obično su kratke i karakterišu ih dvojni tokovi, jer njihovi baseni obuhvataju različite zone (Rona, Rajna). Istočna Evropa ima velike reke (Visla, Volga, Dnjepar) pravilnog toka, koje zaustavljaju jedino sante, zimi. Sve evropske zemlje reke pripadaju nekom od navedenih morskih slivova: crnomorskom, sredozemnom, atlanskom, slivu Severnog, Baltickog i Severnog ledenog mora, te slivu Kaspijskog jezera.