Hepatitis C je ozbiljna bolest, prouzrokovana virusom hepatitisa C (HCV). HCV direktno oštećuje jetru i u nekim slučajevima uzrokuje smrt. Hepatitis C je ranije bio poznat kao ne-A i ne–B hepatitis.


MOGUćNOSTI ZARAZE
HCV se prenosi kontakatom sa krvlju inficiranih osoba.
- transfuzijom zaražene krvi ili raznim medicinskim intervencijama,
- upotrebom zaraženih igala i raznog medicinskog pribora,
- opremom za “pirsing”, brijačem ili ubodom sa inficiranim (oštrim) predmetima,
- infekcijom sa zaražene majke na dijete za vrijeme trudnoće, rađanja ili dojenja.

KAKO SE ZAŠTITITI
Za razliku od hepatitisa B, protiv hepatitisa C nema preventivne vakcine (čak ni prijašnja infekcija HCV-om ne može zaštiti od iduće infekcije), tako da je jedina zaštita od ove bolesti izbjegavanje rizičnog ponašanja. U slučaju HEPATITIS-a C, pod rizičnim ponašanjem podrazumjeva se prvenstveno korištenjem inficiranog pribora za intravenuozno uzimanje droge, te korištenje inficiranog pribora za tetoviranje, “pirsing“ i brijanje. Rizik od prenošenja HEPATITIS-a C mnogo je manji u slučaju seksualnog kontakta jer je jedan od preduslova prenošenja ove bolesti direktan kontak krvi jedne sa krvlju druge osobe. ( ranice na genitalijama )


DIJAGNOZA I SIPTOMI
HEPATITIS C utvrđuje se putem krvnih testova. Prvi simptomi ove bolesti javljaju se izmedju jednog i šest mjeseci nakon infekcije. Gubitak težine je česta pojava kod HEPATITIS B. Većina ljudi koji imaju HEPATITIS C nemaju ili imaju veoma slabe simptome. Generalno, simptomi nisu tako jaki kao simptomi koji se javljaju kod HEPATITIS-a B.
HEPATITIS C uzrokuje:
- umor, gađenje ili povraćanje praćeno groznicom
- tamnu mokraću i svijetlu stolicu
- žutilo u očima i na koži ( žuticu )
- bol na desnoj strani stomaka koji se može proširiti i na leđa


LIJEčENJE
Trenutno, na raspolaganju su 3 tipa terapije koji tretiraju HCV infekciju:
Terapija sa interferonom, efikasna u 20% slučajeva, kombinovana terapija sa interferonom i ribavirinom, efikasna u oko 50 % slučajeva i terapija sa biotehnološkim interferonom efikasna u 60-70% slučajeva.
Svi ovi tretmani koji se daju intravenuozno mogu uzrokovati neželjene efekte kao što su: groznica, glavobolja, umor, gađenje i povraćanje. Simptomi HEPATITIS-a ( gađenje, povraćanje i proljev ) se mogu ublažiti redukcijom masnoća i konzumiranjem puno tekućine.
Osobama koje imaju HEPATITIS C preporučuje se da se puno odmaraju , piju puno tekućine, jedu dobro “balansiranu“ hranu i izbjegavaju alkoholna i gazirana pića.


ZAŠTO SE TESTIRATI
Spoznaja da li je osoba pozitivna ili negativna uveliko olakšava planiranje budućnosti, pogotovo ako se radi o osobama koje se rizično ponašaju. Test na HEPATITIS B/C, polne bolesti i SIDU posebno se preporučuje osobama koje ulaze u novu vezu, planiraju djecu ili žele da se zaštite u budućnosti.ž

Povratak