WWF

 

Svjetska organizacija za zastitu prirode (WWF) osnovana je 1961. godine radi zastite zivotinja i biljaka u prirodi. Danas je to ogromna organizacija koja provodi brojne medjunarodne projekte zastite prirode. Njen cilj je ocuvanje bioloske raznolikosti u prirodi i rastita resursa. Zalaze se za provodjenje mjera za smanjenje oneciscenja zivotne sredine te za ogranicenje pretjeranog iskoristavanja sirovina. Ako se svi pridruzimo njenim akcijama, mozda cemo osigurati buducnost nase planete.

Prva pomoc za ugrozene zivotinje

Kad je WWF 1961. godine osnovan, zvao se "World Wide Fund", a 1988. godine preimenovan je u "World Wide Fund For Nature". Tom se promjenom imena zelljelo naglasiti da organizacija djeluje na zastiti zivotne sredine, ali i na zastiti pojedinih vrsta. Projekti su u pocetku bili koncentrisani na zastitu pojedinih vrsta divljih zivotinja, kao sto su nosorog, slon, velika panda i orangutan. Pritom su ekipe strucnjaka odlazile na teren kako bi rijesile probleme.

Prosireni ciljevi

Preimenovanjem WWF-a 1988. godine izrazan je pomak u vaznosti aktivnosti koje provodi ta organizacija. Iako jos uvijek postoje projekti za zastitu pojedinih zivotinjskih i biljnih vrsta, odnosno pojedinih stanista, danas se glavna paznja polaze na zastitu postojecih prirodnih bogatstava - prvensveno vode i vazduha - te na ocuvanje bioraznolikosti u prirodi i na promociju odrzivog razvoja na citavoj planeti. WWF pokusava uticati na stedljivo koristenje svih sirovina i energije, a time i na manje zagadjivanje okoline. S tim ciljem vrsi stalan pritisak na pojedine industijske grane koje posebno zagadjuju okolinu. Ujedno potice drzave da na odgovarajuci nacin promjene zakone.

Danasnja situacija

WWF je danas vrlo ugledna medjunarodna organizacija koja djeluje na pet kontinenata. Glavno joj je srediste u Zenevi, a uz to postoji i 28 nacionalnih organizacija. Osim toga organizovana su i predsavnistva u mnogim zemljama. Ta je organizacija od svog osnivanja do danas investirala i provela veliki broj projekata u citavom svijetu. Jedan od prvih velikih projekata bio je onaj za zastitu tigra, proveden 1973. godine. WWF je tada saradjivao se indijskom vladom koko bi se spasio bengalski tigar, te kako bi se istovremeno ocuvalo njegovo staniste. Iako je njegova populacija danas udvostrucena i broji oko 4 000 primjeraka, to je ostvareno uz velike napore jer su se tokom ostvarivanja projekta stalno javljale velike poteskoce. Antartik je bio centar jedne od najuspjehnijih akcija WWF-a. Tada je postignuta zabrana svih rudarskih aktivnosti na tom kontinentu tokom 55 godina. WWF se, medjutim, jos uvijek srece sa otporima.

 

« zastitimo ih !