Mustanzi su socijalne životinje koje formiraju kompleksne  društvene odnose sa svojjim krdom. Ovi mustanzi egzistiraju u divljini Zelene Rijeke u regiji Wyoming-a u SAD-u. Evropski uzgajivači su doveli konje sa sobom u Sjevernu Ameriku od kojih su neki pobjegli ili pušteni u divljinu. Mustanzi, čiji naziv potiče od španske riječi mesteńos (zanemareno dijete),su se mogu naći kako i u Meksiku tako i zapadnim dijelovima SAD-a.

Konji, životinje koje žive u krdu, su veoma razvili svoje ponašanje i prilagodili ga životu u zajednici što je omogućilo preživljavanje čitavog krda. Konji imaju osnovni instikt da formraju trajna prijateljstva sa drugim članovima svoje grupe. Kao i sve životinje koje žive u zajednici, konji uspostavljaju i strogo definišu redoslijed kako bi se izbjegli sukobi oko hrane, vode i ženki. Kada se jednom uspostavi hijerarhija, konji koji su nižeg ranga uvijek daju prednost onima višeg ranga izbjegavajući bilo kakve sukobe. Većina komunikacije između konja se iskazuje više u formi gesta nego zvuka. Ljudi prilikom uspostavljanja njihovog odnosa sa domaćim konjima, grade svoje povjerenje koristeći konjski instikt kao i instikt za  prepoznavanje redoslijeda u hijerarhiji. Treneri uglavnom iniciraju treninge sa konjima u toku ljeta kada su zahvalni na timarenju od strane konjušara. Timarenje pomaže na uspostavljanju i razvijanju prijateljstva između konja i čovjeka dozvoljavajući ulazak čovjeka u inndividualni prostor konja.. Uspostovljajući poziciju višeg ranga trener sarađuje sa konjem sa minimalnom upotrebom sile.

Danas postoje različite vrste konja od kojih su jedni sa predispozicijama za vuču., neki  za takmičenje, a neki samo za uzgoj. U istoriji ratovanja konj je zauzeo veoma bitnu ulogu. U Trojanskom ratu između Grka i Trojanaca, kada  su grci sagradili konja kako bi osvojili Troju...

 

nazad   napred