POSTANAK ZEMLJE I SUNCEVOG SISTEMA

 

 

 

Pitanje o postanku Kosmosa je staro koliko i ljudski rod. Bez obzira na napredak nauke ovo je i danas slozeno pitanje, pa se govori o hipotezama.

 

 

Kant-Laplasova hipoteza

Imanuel Kant, njemacki filozof, smatra da su Sunce i planete nastali iz usijane magline koja je sastavljena iz gasova i prasine. U centru je nastalo Sunce a na njegovoj periferiji planete.

 

Pjer-Simon Laplas, francuski matematicar i astronom, uzima kao pocetak Suncevog sistema rotirajuce Sunce, od kojeg se zbog kontrakcija otkidaju manji ili veci prstenovi koji i dalje kruze oko Sunca: od tih prstenova su nastale planete.

 

 

Dzemjs Dzinova hipoteza

Po njemu je, prije nekoliko milijardi godina u blizini Sunca prosla neka dzinovska zvijeza. Zbog ogromne privlacne snage ove zvijezde, od Sunca je otrgnut dio usijane mase koja nastavlja da obilazi oko Sunca, postepeno se hladi i raspada na veci broj dijelova. Od tih dijelova su se postepeno formirale planete i drugi clanovi sistema.

 

 

Savremena hipoteza

Po savremenoj hipotezi zemlja,Sunce, sve planete i ostali clanovi Suncevog sistema vode porijeklo od ogromnog medjuzvezdanog oblaka sastavljenog od hladnih cestica kosmicke prasine i razlicitih gasova. Procjenjuje se d je Sunce staro oko 5 milijardi godina, a Zemlja 4.6 milijardi godina

 

 

 

Asterodi     Komete     Meteori     Planete