НОЋНА СТРАЖА

 

Ноћна стража је најпознатија Рембрантова слика, насликана 1644.године. Чува се у Рејксмузеју (Краљевском музеју) у Амстердаму.

Ова слика је наручена 1638.године од стране милицијских компанија, које су тада често многе сликаре ангажовале за сликање групних портрета. Слика је прво била намјењена главном штабу стријелаца, односно згради замишљеној као дворана за пријеме, на чијим зидовима је требало да се налазе групни портрети цивилне гарде.Дјело није послужило својој првобитној намјени.

Слика приказује чланове амстердамске страже и њиховог капетана Франса Банинга Кока. На овој слици је Рембрант успјешно ријешио проблем избјегавања укочених поза. Оно што је оригинално у овој композицији је представљање гардиста у покрету, у природној, живој сцени непосредно пред марш, а не у реду или око стола, што је био најчешћи случај. Због тога ова слика изгледа као групна фотографија. Капетан Кок је испружио руку, пета његовог лијевог стопала је одигнута од тла, а положај усана говори да је заустио да нешто каже. Један гардиста пуни пушку, бубњар удара у добош, пас лаје, а дјевојцица пролази. Позната су имена 18 особа са ове слике.

Рембрант је на овој слици вјешто употребио сјенку, боју и свјетлост и ускладио однос свијетлих и тамних површина. Највише освјетљена фигура је фигура дјевојчице, која носи мртвог пијетла за појасом чије канџе (klauwen) представљају име ове гарде – Klauweniers. Свјетлошћу је добро наглашена и фигура поручника, који на одежсди носи фигуру лава са  знаком XXX, симболом Амстердама. Сјенка Коковог палца и кажипрста уоквирује фигуру лава.