uvod

Biljke (lat. Plantae) su glavna grupa koja sadrži preko 300,000 vrsta, uključujući i organizme kao drveće, cvijeće, bilje i paprati.

Najstarije žive tvari na Zemlji bile su jednostavne stanice. Niko ne zna kako su postale, ali su vjerovatno postale biljke prikačivši se za stijene pod vodom a zatim su možda izrasle iz mora na kopno. Na jednom stepenu razvoja te jednostavne žive tvari podjelile su se u dva smjera, jedne ostavši biljke a druge postavši životinje. Ponovo, niko ne zna kako se ili kada to dogodilo.

Razlika između jednog slona i maslačka može biti upadljiva, ali nije uvijek tako lako odrediti je li neko živo biće biljka ili životinja. Suštinska razlika među njima je u tome što biljka može sebi sama proizvesti hranu a životinja ne može. Zbog toga je život biljaka tako važan za čovjeka i ostale životinje, jer bi bez njih pomrli. Mesožderi se hrane biljožderima, a kad ne bi bilo biljaka lanac ishrane bi se prekinuo.

Aristotel je podjelio sve žive stvari među biljkama, koje se ne miču ili imaju osjetljive organe i životinje. U sistemu podjele po Linnaeusu oni postaju: biljke - carstvo Vegetabilia (kasnije Plantae) i životinje - Animalia. Nakon toga postalo je jasno da carstvo Plantae sadrži nekoliko međusobno povezanih grupa zajedno s gljivama i nekoliko vrsta alga koje su uvrštene u novo carstvo.

Bez obzira na to one se i dalje često smatraju biljkama u mnogim kontekstima.

Doduše, svaki pokušaj da se smjesti biljke u samostalnu grupu, doživio je neuspjeh, zbog toga što su biljke nejasno definisane prema pravilima koje postavlja moderna klasifikacija (sistematika).