-->
    Gde je Zemlja u svemu tome?

    Razdaljine između zvezda su ogromne. Udaljenost Sunca od Proskime Kentauri je 4.22ly, što iznosi oko 40×1012 km. Da bi se prevalio ovaj put, bilo bi potrebno oko milijardu godina u slučaju da se ide peške ili 60 hiljada godina kad bi se išlo nekakvim prevoznim sredstvom. Čak i svetlosti, koja toliko brzo putuje da su većini rasa potrebe hiljade godina da bi uopšte shvatile da putuje, treba vremena za putovanje između zvezda... Trenutno se na izlasku iz Sunčevog sistema nalaze 4 sonde: Pionir (Pioneer) 10 i 11 i Vojadžer (Voyager) 1 i 2, međutim, za nekih dvadesteak godina će se zasigurno izgubiti kontakt sa njima.

    Ovaj dijagram ispod, koji pravi zoom out iz unutrašnjeg Sunčevog do Alfa Kentauri sistema, pokazuje koliko su ogromne udaljenosti o kojima pričamo.




    Ima li ikakvih objekata između ivice Sunčevog sistema i najbliže zvezde? Sa sigurnopću se može reći da iza Plutonove orbite ima dosta asteroida. To je Kajperov pojas koji možda sadrži i do nekoliko desetina hiljada asteroida što najverovatnije predstavlja preostali materijal iz perioda formiranja Sunčevog sistema.

    Smatra se da nas na daleko većim udaljenostima od jedne svetlosne godine okružuje ogroman oblak pun ledenih astroida. Tamo bi moglo biti i do nekoliko stotina milijardi ovakvih asteroida razbacanih na velikom području. Ovaj oblak je Ortov oblak i smatra se da je on izvorište kometa. Povremeno neki od ovih "ledenih" asteroida biva izbačen ka Suncu, i kako mu se približava, led počinje da isparava i asteroid postane kometa. Kasnije komete obično napuste Sunčev sistem, ali ponekad pod dejstvom gravitacije ostanu zarobljene.