GALERIJA

 nazad 

Putanja prvih doseljenika u Australiju i Okeaniju
Hiljadama godina ranije narodi sa Pacifika su plovili preko okeana u malim brodovima koristeci pletene mape (mape mora) kao sto je ova gore, da bi nasli put. Svaka skoljka predstavlja ostrvo, a kanap predstavlja polozaj zvezda.





 

Kanui sa dva trupa
Iako nije sacuvan nijedan brod, drevne price govore da su Polinezani isli na cudesna putovanja po Tihom okeanu u svojim kanuima sa dva trupa kao ovaj (gore). Trupovi su bili povezani pokretnom platformom od drveta ili od bambusa na kome se nalazila mala soba na palubi. Jedra od vlakana kokosovog oraha ili od isprepletanog lisca pandanusa su bila pricvrscena za katarku i pramac. Kanui su bili dovoljno veliki da prevoze muskarce, zene, decu, hranu, oruzje, svinje i kokoske.
 

Melanezijski timpan
Oblik ovog melanezijskog njirup-a ili "timpana" lici na gladnu ribu. Napravljen je od komada drveta, otvoreni kraj je ukrasen semenom i perjem i oblikovan je kao otvorena usta kroz koja ulazi pojacani zvuk. Potice sa jednog ostrva u Terensovom moreuzu severno od Australije.




 

Statue sa Uskrsnjih ostrva
Narod Rapa Nui sa Polinezije je pristigao na Uskrsnja ostrva - oko 3.780 km zapadno od Juzne Amerike - pre oko 2000 godina. Isklesali su gigantske statue i ogromne likove poznate kao moai od mekog vulkanskog kamena. Najveci moai je visok 20 m i tezak 50 tona. Statue su na neki nacin pomerali i prenosili na kamenu platformu nazvanu ahu na kojoj je bila grobnica.
 

Gore: Ovu lutku od karetaoa, koja predstavlja pretka, koristili su maori dok su pevali. Ruke koje nedostaju pokretali su zicama.




 
Aboridzinski plesovi
Ovaj muskarac Aranda iz centralne Australije (gore) , cijim precima su pretili orlovi-Ijudozderi, plese drevnu pricu. Telo, lice i nakit na glavi muskarca su pokriveni perjem od orla, a lisce koje drzi u rukama predstavlja rasirena krila ptica



 
Kosnica zamka za ribe
Ribe i rakovi iz mora, reka i jezera bili su vazna hrana za Maore na Novom Zelandu. Zene su plele kosnice od zilavog lanenog lisea (gore), koje su koristile kao zamke. One su verovale da su ribe deca tangaroa, boga okeana.






 
Pacificka ostrva
Prvi istrazivaci Tihog okeana su otkrili hiljade ostrva razlicite velicine. Neka manja tropska ostrva su se formirala od korala i peska. U Polineziji su mnoga ostrva raskosna: strme stene, vodopadi i sume koje natkriljuju oblaci. Novi Zeland je mnogo veci i sastoji se od dva glavna ostrva sa divnim podrucjima pod sumama, gejzirima, toplim izvorima i nekoliko aktivnih vulkana. Nova Gvineja je isto tako planinska sa tropskim sumama i niskim mocvarama.


 
Lovci aboridzini
Starosedeoci Australije, nazvani aboridzini, su isli u
lov sa drvenim kopljem. Najsmrtonosnije koplje
je bilo opremljeno sa dvanaest ostrih kamenih
bodlji. Aboridzini su jeli raznovrsnu hranu,
ukljucujuci velika bica, kao, na primer, kengure i
vombate, ribe, skoljke, divlji med i domace biljke




 
Novozelandska moa koja ne moze da leti
Kada su polinezijski Maori prvi put stigli na Novi Zeland pre oko 1200 godina, naisli su na ogroman broj ptica koje nisu mogle da lete. Dzinovska moa je stajala na nogama i bila visoka 3 m.Maori su je lovili zbog njenog hranljivog mesa i pravili posude za vodu od njenih jaja i izradjivali ogrlice od njenih kostiju; ona je izumrla pre oko 500 godina.
 





 
Hei-tiki
Na Novom Zelandu samo muskarci i zene najviseg ranga su nosili hei-tiki kao privezak oko vrata. Hei
tiki je obicno bio napravljen od Cvrstog skupocenog zelenog kamena koga je bilo samo u dalekim planinama na Juznom ostrvu. Zanatliji su ponekad bile potrebne dve ili tri godine da isklese i ispolira ovakav ornament. Smatra se da je ova covekolika figura imaia veliku manu ili ugled i moe.





 
Lobanja pretka
U Irijanskoj Jaiji u zapadnom delu Nove Gvineje, prema lobanjama predaka su se odnosili sa velikim postovanjem. Lobanju su lepo prali, a zatim je ukrasavali perjem i raznobojnim
skoljkama.