Sva umjetnost je erotska

„Krst, prvi ornament koji je ikada nastao, bio je erotski... Horizontalna linija: žena koja liječi. Vertikalna linija: čovjek koji u nju prodire... Ali, čovjek našeg vremena, koji sliedi unutrašnji poriv da maže zidove erotskim simbolima, je prestupnik ili je izopačen... Pošto ornament više nije koherentni, organski dio naše kulture, on više ne može da bude njen izraz."


Tako je pisao Adolf Los u tekstu „Ornament i zločin", koji počinje čuvenom rečenicom: „Sva umjetnost je erotska". Namjera njegovog teksta je bila da žigoše „bolesnu erotiku" Klimta i drugih umjetnika okupljenih oko bečke radionice. Klimt je, smijući se ovom novom Savonaroli, odgovorio „autoportretom sa genitalijama", istovremeno karikaturom i potvrdom sopstvenog opredjeljenja.

Ako uopšte postoji umjetnik „čije je cijelo djelo erotsko", onda je to Gustav Klimt. Žena je njegova sveprožimajuća tema: slika je nagu ili veličanstveno ukrašenu, u pokretu, kako sjedi, stoji, leži u svim pozama, čak i najintimnijim...

Sačuvano je preko 3.000 Klimtovih crteža. Dugo zanemareni, danas su dragocena pomoć u tumačenju njegovih slika. Crteži zaista pokazuju Klimtove slike u procesu nastajanja, planiranje kompozicije i svakodnevnu borbu da spozna stvarnost.
Klimtovi crteži su kvintesencija čulnog. Oni ne posjeduju cinizam Pikasovih ili mahnitost Tuluz-Lotrekovih crteža. Klimt je bliži prefinjenoj i elegantnoj erotici jednog Engra ili Matisa. Njegova čulnost svjedoči o njegovoj naklonosti prema dekadentnom esteticizmu, koji mu se ne može ni oduzeti ni zabraniti, kako je to Los želio. Kombinacija erotskog i estetskog istrajava čak i u prikazu najsmjelijih i najprovokativnijih poza i u detaljnom prikazivanju erogenih zona. Iako je bio optužen za pornografiju, Klimt nije ni surov ni vulgaran. Klimt crtač kao da flertuje sa svojim temama.


Iznenadna smrt februara 1918. godine, spiječila je Klimta da završi djela kao Portret Johane Štaude i čuvenu Nevjestu. Njihova nedovršenost vodi u Klimtov svijet, kroz vrata koja je ostavio otvorena kad je odlazio. Vidi se da je crtež postavljen kao na grafičkoj ploči, pre otiskivanja. „Goli" crtež je opčinjen i posramljen postepenim prodorom boja.

Naslovna strana