Politika

Sadašnji predsednik Srbije je Boris Tadić koji je pobedio na predsedničkim izborima 2004, sa 53% osvojenih glasova. Tadić je i predsednik najveće vladajuće partije Demokratske stranke

Posle parlamentarnih izbora održanih 21. januara 2007., Srbija je pola sata pre zakonskog roka 15. maja 2007. dobila koalicionu vladu Demokratske stranke, Demokratske stranke Srbije, Nove Srbije i G17+ na čelu sa predsednikom Vojislavom Koštunicom.

Veće parlamentarne stranke u novom sazivu Skupštine Srbije pored vladajućih su i: Srpska radikalna stranka, Socijalistička partija Srbije, Liberalno-demokratska partije. Stranka sa najvećim brojem poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije je Srpska radikalna stranka koja je i najveća opoziciona stranka u Srbiji.

Trenutni predsednik Narodne skupštine Republike Srbije je Oliver Dulić iz DS-a.

Republika Srbija je i članica više međunarodnih organizacija kao što su: Organizacija Ujedinjenih Nacija (OUN), Organizacija za Evropsku Bezbednost i Saradnju (OEBS), Pakt za Stabilnost Jugoistočne Evrope, Savet Evrope (SE), NATO program Partnerstvo za mir, Međunarodne Organizacije za migracije, Međunarodni Komitet Crvenog krsta i Crvenog polumeseca.

Pravosuđe

Ustav Srbije određuje da sudovi štite slobode i prava građana, zakonom utvrđena prava i interese pravnih subjekata i obezbeđuju ustavnost i zakonitost.

Sudska vlast je nezavisna od zakonodavne i izvršne vlasti.

Sudsku odluku može preispitivati samo nadležni sud u zakonom predviđenom postupku.

Svako je dužan, izvršna vlast naročito, da poštuje izvršnu sudsku odluku i da joj se povinuje.

Sudska vlast u Republici Srbiji pripada sudovima opšte nadležnosti i posebnim sudovima.

Sudovi opšte nadležnosti jesu opštinski sudovi, okružni sudovi, apelacioni sudovi i Vrhovni sud Srbije.

Posebni sudovi su trgovinski sudovi, Viši trgovinski sud, prekršajni sudovi, Viši prekršajni sud i Upravni sud.

Vrhovni sud Srbije najviši je sud u Republici Srbiji, i on je neposredno viši sud za apelacione sudove, Viši trgovinski sud, Viši prekršajni sud i Upravni sud.

Viši trgovinski sud je neposredno viši sud za trgovinski sud, Viši prekršajni sud je neposredno viši sud za prekršajne sudove, a apelacioni sud je neposredno viši sud za okružni i za opštinski sud.

Ustavni sud Srbije je poseban organ, i ne pripada sudskoj vlasti.

Prava građana

Građani u Srbiji su jednaki u pravima i dužnostima i imaju jednaku zaštitu pred državnim i drugim organima bez obzira na rasu, pol, rođenje, jezik, nacionalnu pripadnost, veroispovest, političko ili drugo uverenje, obrazovanje, socijalno poreklo, imovno stanje ili koje lično svojstvo.

Niko ne može biti lišen slobode, osim u slučajevima i u postupku koji su utvrđeni zakonom. Smrtna kazna je ukinuta, odnosno zamenjena odgovarajućom kaznom zatvora.

Građanima je zajemčena sloboda kretanja i nastanjivanja i pravo da napuste Republiku Srbiju i u nju se vrate. Deca, trudnice i stara lica imaju pravo na zdravstvenu zaštitu iz javnih prihoda, kad to pravo ne ostvaruju po nekom drugom osnovu, a druga lica pod uslovima utvrđenim zakonom.

 

Homepage