Stampanje i ilustrovanje

 

Tokom vijekova jedini način da se napravi knjiga bio je da se cijela ispiše rukom. Čak i kada bi veliki broj pisara  istovremeno radio na pisanju istog teksta , dobio bi se mali broj knjiga. Bilo je potrebno da se nađe brži i jeftinija način da se zadovolji sve veća potražnja za knjigama, ali Evropljani su u tome kasnili. Štampanje je već bilo izumljeno prije 1000 godina na Dalekom istoku, gotovo sigurno u Kini, ali sve do 15. vijeka nije bilo prilagođeno zapadnim pismima. Na zapadu je najveći napredak na polju štampe bio pronalazak pokretnog štamparskog slova-svako pojedinačno slovo na malom bloku. Slova mogu da se slažu u riječi, redove i stranice i upotrebe više puta.

Johanes Gutenberg, pedesetih godina 15. vijeka, izradio je u njemačkom gradu Majncu, prvu stranicu štampanu pokretnim štamparskim slovima. On je napravio drvenu štamparsku presu sa mehanizmom za zavrtanj, sličnu presama koje su se koristile za presanje grožđa u proizvodnji vina. Vijest o Gutenbergovom uspjehu brzo se pročula širom Njemačke, kao i u susednim zemljama. Krajem 15. vijeka štamparije su se pojavile u gotovo svim evropskim zemljama. U 19. vijeku ručne štamparske prese ustupile su mjesto mašinama za masovnu proizvodnju, ali najljepše šrampanje često se i dalje obavlja ručno.

 

Ilustrovane knjige

 

Slike su se oduvjek koristile u knjigama, bilo kao dodatni podatak  bilo za uljepšavane teksta. Vjerovatno su prve ilustrovane knjige bile egipatske Knjige mrtvih-dugačke rolne papirusa sa slikam ili hijeroglifima. Ukrašene rukopisne knjige bile su ilustrovane knjige srednjeg vijeka i prvi štampari su ih podražavali koristeći pokretna štamparska slova i drvorez. Srednjovjekovne rukopisne kljige prelijepe su zbog slika u svijetlim bojama i ukrašenih slova. Međutim, u prvim štampanim knjigama boja je obično morala da se dodaje ručno, poslije štampanja,tek u 19. vijeku, nova tehnologija nije 0mogućila štampu u boji.