Društveni zivot

Iako nekad nomadi koji su bili privezani za jedno pleme, Tunizani danas odrzavaju bogati drustveni zivot u zajednici. Dva mjesta u tome imaju prakticki simbolicku ulogu: turske kupelji i kafici.

* buduci da su nekad kupaonice u kucama bile malobrojne, kupelji su imale veliki znacaj. Kupelji su takoder nekad bile jedino mjesto na koje su zene mogle ici druziti se s drugim zenama, bez nadzora muskaraca. Muskarci su vecinom isli u kupelji ujutro da bi mogli pricati s prijateljima. Danas se smanjila higijenska uloga ovakvih mjesta te više imaju drustvenu ulogu.

* kafici su tradicionalna okupljališta za muskarce, gdje se pije kava ili caj od mente (nikad alkohol) te se pusi sisa ili cigarete i igra domino. Strankinje se mogu vidjeti u kaficima, ali rijetko Tunizanke.

Dzamije su takoder mjesto susreta. Bile su takoder mjesto susretanja boraca za slobodu tijekom 1950-ih.

Religija

Islam je glavna religija u Tunisu kojoj pripada 98 % stanovništva te zemlje. Judaizam i hriscanstvo postoje u manjim zajednicama prema kojima je vecinsko stanovnistvo poprilicno tolerantno.

Tunizani su sacuvali i neka stara berberska vjerovanja, kao zlo oko. Cesto je i prakticiranje gri-grija. U zemlji se moze vidjeti puno gradevina marabuta. To su grobnice mudraca u kojima se, po vjerovanju, ozdravljuju bolesni i slijepi. I danas Tunizani odlaze marabutima po savjete.

Tuniski ustav dopusta slobodno prakticiranje svih religija, sve dok je njihovo izvrsavanje u skladu sa zakonom. Zabranjeno je osnivanje politickih stranaka koje se zasnivaju na religiji te je zabranjena proselitisticka politika. Takoder je ograniceno nošenje hidzaba, pogotovo u skolama i javnim institucijama. Muslimanski religijski praznici smatraju se neradnim danima (Kurban-bajram, Ramazanski bajram, itd.). Vlada takodje dopusta slavljenje i nemuslimanskih praznika.
 

Sport

Tunis se posebno iskazuje u dva sporta:

* Fudbal:
o drzava organizator i pobjednik Africkog kupa nacija 2004. godine
o kvalifikacija reprezentacije na Svjetsko nogometno prvenstvo 1978., 1998., 2002. i 2006.
o Espérance Sportive de Tunis, Club Africain, Étoile sportive du Sahel, Club sportif Sfaxien pobjednici su na više kontinentalnih i regionalnih natjecanja (Africki kup pobjednika, Kup CAF-a, Arapska liga sampiona)

* Rukomet: zemlja organizator Svjetskog prvenstva u rukometu za muškarce 2005. (4. mjesto na ovom natjecanju) te 2. mjesto na Statoil World Cup 2006. u Svedskoj.

Popularni su i drugi sportovi, kao:

* Petanka - Tunis je visestruki svjetski prvak
* Kosarka - posebno u podrucjima Monastira i Kairouana