GRAĐEVINSKA DOSTIGNUĆA

 

 

 

 

U samom srcu grada nalazi se Al Fahidi Fort, jedna od najznačajnijih istorijskih spomenika u Dubaiju. Sagrađena je 1799. godine, a vjeruje se da je ova građevina jedna od najstarijih arhitektonskih remek djela u Dubaiju. Al Fahidi Fort je sagrađena sa ciljem da brani Dubai u slučaju napada sa mora. Veći posao proširenja tvrđave je urađen 1830-50ih godina pod vladavinom šeika Maktoum Bin Buti-ja.

 

 

 

Burj al-Arab hotel u Dubaiju je otvoren 1. decembra 1999. godine. Visok je 321 metar i sagrađen je tako da liči na jedro broda dhow, vrstu arapskog broda za jedrenje. Hotel se nalazi na vještačkom ostrvu 280 metara udaljenom od plaže Jumeriah, i povezan je sa obalom preko privatnog mosta. Na vrhu hotela je heliodrom,  a sa druge strane hotela, 200 metara iznad površine mora, nalazi se restoran. Burj al-Arab hotel ima najveći atrijum u svijetu (visok 180 metara).

Burj al-Arab hotel nema obične sobe - u njemu se nalaze 202 apartmana, od kojih najmanji zauzima prostor oko 169 m2, a najveći 780 m2. Burj al-Arab je najskuplji hotel na svijetu, gdje jedno noćenje košta od 1.000 do 28.000 američkih dolara za jednu noć. Burj al-Arab je jedini hotel na svijetu koji ima sedam zvijezdica.

 

 

 

Trenutno u izgradnji u Dubaiju, Hydropolis će biti prvi svjetski luksuzni hotel pod vodom. Uključivaće tri elementa: početno odredište, gdje će gosti biti dočekivani, tunel za povezivanje, koji će transportovati  ljude putem voza da glavnog dijela hotela i 220 apartmana u sklopu podmorskog luksuznog kompleksa. Hydropolis je jedan od najvećih savremenih konstrukcijskih projekata u svijetu a pokriva prostor od 260 hektara, koji odgovara veličini londonskog Hyde parka.

 

 

 

 

Burj Dubai je najveći toranj u toku izgradnje u poslovnom dijelu Dubaija i to je najveća građevina, iako još uvijek nije izgrađena. Izgradnja je počela 21. septembra 2004. godine i očekuje se da će biti završena i spremna za upotrebu do septembra 2009. godine.

Zgrada je dio projekta zvanog "Downtown Dubai". Totalni budžet za Burj Dubai projekt se procjenjuje na oko 4.1 bilion američkih dolara, a za cijeli "Downtown Dubai" projekt 20 biliona američkih dolara.

Cilj Burj Dubaija nije samo da bude najviša građevina na svijetu nego i da otjelotvori svjetske najviše ciljeve.

Visina Burj Dubaija se procjenjuje negdje oko 812 m ali do sada je zgrada dostigla visinu od 688 m.

 

 

Ostrva Palme su vještačka ostrva u Dubaiju na kojem će biti sagrađeni veliki komercijalni centri. Ostrva su najveća vještačka ostrva na svijetu. Najnovija holandska tehnologija isušivanja je korištena za pravljenje ovih ogromnih ostrva. To su tri Palmina ostrva: Palm Jumeriah, Palm Jebel Ali i Palm Deira.

Prva dva ostrva se sastoje od približno 100 miliona kubnih metara kamenja i pijeska. Palm Deira, treće i najveće ostrvo od ova tri, će se sastojati od približno 1 biliona kubnih metara kamenja i pijeska. Između ostrva će se nalaziti više od 100 luksuznih hotela, ekskluzivnih vila, apartmana, luka, tematskih parkova, restorana, šoping centara, sportskih i zdravstveno-kozmetičkih ustanova.

Kreacija Palm Jumeriah je počela u junu 2001. godine, a nedugo poslije, Palm Jebel Ali je ugovoren i počeli su pripremni radovi. Palm Deira, za koju je planirano da ima površinu oko 46.35 miliona metara kvadratnih, je počela sa izgradnjom 2003. godine. Izgradnja će biti gotova u toku sljedećih 10-15 godina.

 

 

Svijet je arhipelag od 300 vještačkih ostrva u obliku svjetske mape i nalazi se 4 kilometra od obale Dubaija. Svijet je jedan od nekoliko vještačkih ostrva koji se nalaze u Dubaiju. Svijet je izgrađen od pijeska vađenog iz mora, a kao i Palmina ostrva, naručio ih je šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum, vladar Dubaija.

Svako ostrvo arhipelaga je površine od 14.000 do 42.000 m2. Udaljenost između svakog ostrva iznosi u prosjeku oko 100 metara. Cjelokupna izgradnja Svijeta je procijenjena na oko 14 biliona američkih dolara.

Projekat je razotkriven 6. maja 2003. godine, a izrada je počela septembra 2003. Do januara 2008. godine, više od 60% ostrva je rasprodato, od kojih je 20% bilo rasprodato u prva četiri mjeseca 2007. godine. 10. januara 2008. godine, zadnji kamen je postavljen, i time je završena prvobitna izgradnja.

 

 

 

Postoje tri imena za ovu građevinu i nijedno nije zvanično uzeto u opticaj: Al Burj, Tall Tower i Nakheel Tower.

Ovaj toranj će po završetku svoje izgradnje preuzeti titulu najviše građevine na svijetu od Burj Dubaija. Njegova visina se procjenjuje na 1.400 metara.

Konstrukcije još uvijek nije započeta, ali je planirana do kraja 2008. godine.

 

 

 

 

Prva pokretna zgrada na svijetu, osamdesetospratna kula sa rotacionim spratovima koji kreiraju dinamičnu formu biće uskoro izgrađena. Dinamički toranj je sastavljen iz 80 prefabrikovanih apartmana koji se rotiraju nezavisno jedan od drugih.

Visoka 420 metara, apartmani ce se rotirati za punih 360 stepeni na komandu glasa oko centralnog stuba snagom 79 gigantskih turbina na vetar lociranih izmedju svakog sprata.

Zgrada je predviđena da bude samoodrživa jer su turbine predviđene da zadovolje energetske potrebe cele zgrade, čak i da višak energije vrate u lokalnu mrežu, kako tvrdi ovaj italijanski arhitekt.

Apartmanima ce biti potrebno izmedju 1 i 3 sata da naprave pun krug i kostaće između 3,7 miliona i 36 miliona američkih dolara. Takođe postoji plan za izgradnju slične kule sa 70 spratova u Moskvi.

Izgradnja ove kule ce koštati 700 miliona američkih dolara i biće realizovana do 2010. godine.

 

 

U Dubaiju su takođe planirani i sljedeći projekti:

 

 

NAZAD