Slava i pad carstva

"Od sada, političari nestaju, ostaje samo Napoleon."

 

Godinu dana nakon što je postao car, Napoleon se proglasio za kralja Italije. I nakon krunisanja, nastavio je da napada druge zemlje i da proširuje svoju teritoriju. Želio je da cijela Evropa bude pod Bonapartom. Njegov brat Žozef bio je kralj Španije, Luj je bio kralj Holandije, a muž njegove sestre Karoline bio je kralj Napulja. Jedini problem bio je u tome što Napoleon nije imao direktnog nasljednika. Žozefina je već imala četrdeset godina, i u to vrijeme se smatralo da žena tih godina ne može da ima djecu. Napoleonovo carstvo preraslo je i najluđa maštanja, a on nije želio da ono traje samo jednu generaciju. Želio je Napoleona II. To je značilo da treba da donese vrlo tešku odluku: morao je da se razvede od Žozefine. Činilo se da je ona slomljena ovom strašnom vješću.

Sljedeće godine, u aprilu 1810., francuski car oženio se Marijom Luizom, porijeklom iz slavne austrijske porodice Habzburg. Napoleon je imao četrdeset jednu godinu, te je razlika u godinama između njih bila ogromna. Ali Napoleonova žena morala ja da bude "austrijska princeza". Napoleonova porodica sada je uključivala i člana austrijske kraljevske porodice.

Marija Luiza bila je mlada i zdrava, i rodila je prvo dijete godinu dana nakon vjenčanja. Car je svog nasljednika imenovao kraljem Rima, uvjeravajući se da je nasljedstvo izvjesno. Zadovoljan što je napokon postao otac, Napoleon je svog sina obilazio nekoliko puta na dan, provodeći sa njim puno vremena. Napoleonov razvod od Žozefine, koja nije mogla da mu rodi dijete, bio je nesrećan događaj za njegovu vladavinu. Imao je mnogobrojne avanture, ali nijedna žena nije se o njemu brinula kao Žozefina, što je dovelo do pogoršanja njegovog duševnog zdravlja. Vjerovatno u tome leži razlog velikih strateških grešaka koje je "Kralj rata" pravio u to vrijeme.

Najveća greška bila je napad na Rusiju. Mnogo je prošlo od Napoleonove invazije na Španiju, i ne sačekavši konačno pokoravanje ovih teritorija, poveo je vojsku na istok, u Rusiju. Vojnici koji su činili ovu armiju dolazili su iz različitih zemalja, kao što su Francuska, Španija, Italija i Njemačka, ukupno oko pola miliona ljudi.

 

 

NAZAD