LIJEČENJE I PROGNOZA

 

Da bi pronašao uzrok simptoma, ljekar pita o dosadašnjim bolestima pacijenta i obavlja fizički pregled,palpira jetru, slezenu, limfne čvorove pazušne jame, prepona i vrata. Pretrage krvi pomažu kod dijagnoze. Iako pretraga može otkriti leukemiju ne mora pokazati o kojem tipu se radi. Dalje hematolog, onkolog ili patolog pregledava uzorak koštane srži pod mikroskopom da bi odredio vrstu leukemije. Pokušava se odrediti proširenost bolesti i cerebrospinalni likvor.

Liječenje je kompleksno. Zavisi od tipa leukemije i nije jednako za sve pacijente. Zavisi i o osobinama stanica, proširenosti bolesti i da li je ranije provođeno liječenje ove bolesti, te o dobi pacijenta, simptomima i opštem stanju.
Akutne leukemije potrebno je odmah liječiti. Cilj je dovesti bolest do remisije, a zatim se može provoditi terapija da se spriječi relaps. Mnogi mogu biti izliječeni.
Oboljeli od kronične leukemije bez simptoma ne zahtijevaju brzo liječenje. Treba ih se često provjeravati, a kada je potrebno liječenje, moguće je kontrolirati bolest i simptome. Izlječenje je rijetko.

 

 

                                          

                                        METODE LIJEČENJA

 

 

 HEMOTERAPIJA                                            

 

TRANSPLATACIJA KOŠTANE SRŽI

 

Riječ hemoterapija nastala je od 2 grčke riječi - "chemo" što znači hemijski i "therapy" što znači liječenje. Hemoterapija se sastoji od neprekidne upotrebe lijekova koji uništavaju ili kontrolišu rast zloćudnih ćelija. Može se davati kao jedan lijek ili kao kombinacija više njih. Prema vrsti leukemije od koje pacijent boluje odlučuje se kakva će se hemoterapija koristiti. Lijekovi za hemoterapiju daju se oralno, kao tablete ili kapsule, injekcijom kroz kožu ili u venu. Lijekovi za hemoterapiju ometaju ili uništavaju rast nezrelih ćelija.

   

Kod oboljelih od leukemije koštana srž je uništena visokim dozama lijekova i zračenja, i zamjenjuje se zdravom, koja može poticati od donora ili može biti vlastita koja je uklonjena i sačuvana prije terapije. Iz vlastite se mora izvan tijela ukloniti leukemične stanice. Pacijente je potrebno čuvati od infekcije sve dok srž ne počne proizvoditi dovoljno krvnih stanica. Transplatacija se izvodi kod teških oblika leukemije, srž pacijenta se prvo ubije uz pomoć droge ili radijacije, a onda se nove matične ćelije ubrizgaju u tijelo.