СПИСАК ВАЖНИЈИХ ЉЕКОВИТИХ БИЉАКА

 
 

 

 

   

Бреза

 

  Опис биљке:

Постоје две врсте бреза: бијела или обична бреза и цвјетна или сјеверна бреза. У лијечењу љековитим биљем обе имају исту вриједност. Бреза је 10 до 25 метара високо дрво са танким, витким гранчицама и бијелом глатком кором која се може љуштити на листиће танке као папир.


Станиште:

Бреза је дрво које можемо наћи скоро на сваком мјесту. Лишће је специфичног горког и опорог укуса и мириса. Лишће треба осушити у хладу, на промаји, а никада на сунцу.


Љековити дио биљке:

За лијек се сакупљају лишће, ресе, листови и кора. Сок се вади крајем фебруара и марта, а лишће се бере за вријеме цијеле вегетације. Кора се прикупља у прољеће и јесен. Пупољци садрже много етеричног уља, али не и витамина Ц, кога, пак, има у листовима. Етерично уље пупољака повољно дјелује на дисајне путеве.


Љековито дјеловање:

Чај од листова помаже излјечењу болесних органа, а и спрјечава обољење истих, који примарно страдају од накупљања сувишне воде у организму (бубрези, бешика, јетра, зглобови, итд.).

Чај од брезовог лишћа не треба често пити, јер има и другог љековитог биља са сличним дјеловањем у погледу излучивања мокраће, али се брезов чај препоручује за растварање бубрежних каменаца и њихово безболно излучивање,

Брезово лишће се користи врло успјешно за лијечење кожних болести - лишајева, разних дерматитиса, а апликација је у виду љековитих купки. Уклања слабо мокрење, бјеланчевине у мокраћи и чисти крв. Чај од брезовог лишћа и реса одстраљује киселину из организма, лијечи грозницу, реуматске болести и водену болест.