СПИСАК ВАЖНИЈИХ ЉЕКОВИТИХ БИЉАКА

 
 

 

 

 

 

   

Матичњак

 

  Опис биљке:

Матичњак је трајна биљка с четворуугластом и јако разгранатом стабљиком висине до 60 центиметара. Цвјетови су бијели или бијело-жути. Цијела биљка, а посебно када се лист нагњечи, даје јак, веома пријатан мирис, који подсјећа на лимун, па је позната и као ''лимун-трава''.


Станиште:

Расте у вртовима гдје се узгаја као културна биљка, али се може наћи као самоникла, уз ограде, живице. Матичњак је једна од ријетких биљака која је истовремено љековита, мирисна, украсна, украсна, зачинска, ароматична, медоносна и индстријска.


Љековити дио биљке:

За лијек се скупљају листови прије него што биљка процвјета, а цијела биљка с вршикама и листовима за вријеме цвјетања. Суши се брзо и опрезно у хладу и и са што мање додира. Осушени матичњак не смије се чувати у лименим посудама. Од матичњака се највише цијени лист, јер у осталим органима има мало љековитих састојака, а цвјета мало, тако да нема практичну примјену.


Љековито дјеловање:

Матичњак је изванредно средство за сва срчана обољења. Оживљава и јача срце, а уз то чисти и крв. Матичњак се пропоручује у лијечењу хистерије, хипохондрије, сметњи у менстрацији, грчева који су повезани с менстрауцијом, затим код надутости, грчева у цријевима, пролива, желудачним тегобама, повраћања на нервној бази, хроничног бронхијалног катара, неких облика астме и свих депресивних стања. Матичњак је благ, добар и врло пријатног укуса. Сам лист матичњака, а још чешће помјешан с горким травама (кичицом, линцуром, горком дјетелином, хајдучком травом, подубицом и др.), успјешан за појачавање апетита, додатак купкама против неуралгије и реуматизма. Етерично уље од матичњака је изванредно пријатног мириса, користи се не само у фармацији већ, још више, и у индустрији парфема и козметике. Препоручује се трудним женама које пате од повраћања. Заслађен чај од матичњака повољно дјелује код несанице изазване преомореношћу или нервим обољењима.