SAGRADA FAMILA

Katedrala Svete obitelji, katalonski: Temple Expiatori de la Sagrada Família, u Barceloni je krunsko remek djelo arhitekta Antonia Gaudija, iako je ostala nedovrsena nakon njegove iznenadne smrti.God. 1866. trgovac knjigama Bocabella zasnovao vjersko drustvo posveceno Svetom Josipu koje je 1881. god. kupilo zemljiste za katedralu u vanjskoj cetvrti Barcelone, Barrio del Poblet. Gradnja katedrale je izvorno povjerena arhitektima Martorellu i [Francescu de Paula Villaru, ali su oni nakon izgradnje kripte pozvali mladog i perspektivnog arhitekta Gaudija (koji je tada imao 31 god.). Kada je trgovac Bocabella preminuo, njegov projekt je preuzeo biskup Barcelone koji je Gaudija stavio na celo izgradnje. U to vrijeme, Gaudi je vec bio izgradio svod kripte i radikalno promijenio Villarov izvorni plan.Gaudi je svim srcem radio na ovom kolosalnom kompleksu. God. 1914., kada je imao 62 godine, odlucio je i zivjeti u jednoj kucici u dvoristu katedrale.Nakon njegove smrti, radove su nastavili njegovi suradnici, prije svega Sugranes, Quitana i Matamela, prema njegovim planovima. Radovi su prekinuti 1935. godine zbog Spanjolskog gradjanskog rata tijekom kojega je izgorio dio katedrale s originalnim Gaudijevim modelima i planovima.

 

Radovi su ponovno pokrenuti 1970-ih nakon pada Fasistickog rezima, i gradnja, premda veoma polako, traje i dan danas. Kada bude zavrsena, katedrala ce biti visoka oko 45 i duga 110 metara. Bit ce to jedna od najvecih, ali sigurno najljepsih katedrala krscanskog svijetSteta je sto Gaudijeva neo-goticka ideja nije nikada dovrsena, ali njegovi modeli se danas cuvaju u kripti katedrale. Ona se trebala sastojati od tradicionalnog plana upisanog latinskog kriza s pet brodova i transeptom s tri broda. Glavni brod je osvijetljen sirokim prozorima i trebao je imati pravu sumu stupova od kojih je svaki trebao biti posvecen drugom svecu, apostolu ili biskupu. Na sjecistu brodova se trebao uzdizati golemi toranj, simbol Krista, okruzen s cetiri manja tornja (simboli evandjelista). Svaka od tri fasade je trebala imati cetiri tornja s zvonima sto bi simboliziralo 12 apostola.Ova monumentalna vizija, s naglaskom na visinu, trebala je simbolizirati jedinstvo neba i zemlje. Gaudi je zamislio katedralu kao golemo alegorijsko djelo koje ce se sastojati od tri monumentalne i simbolicne fasade. Zapadna, ulazna, fasada je posvecena Kristovom rodjenju, istocna njegovom zivotu i muci, a juzna – Uskrsnucu.To su trebale dodatno da isticu jake boje, sto se moze vidjeti na modelu koji je Gaudi predstavio na izlozbi u Parizu 1910. godine. Fasada Nade je trebala biti zelena simbolizirajuci dolinu Nila, Cestitosti plave kao Betlehemska noc, a portal Vjere siensko-crvene kao pijesak Palestine. Interijer je takodjer trebao biti jarko obojen; desni brod u bijeloj i zlatnoj boji (simboli radosti), a desni brod ljubicasto i crno simbolizirajuci tugu.

 

Gaudi je uspio zavrsiti samo ulaznu, zapadnu, fasadu koja je tako detaljno uradjena da se moze smatrati za samostalnu gradjevinu. Njena tri portala koja predstavljaju Nadu, Vjeru i Cestitost, su prekrivene Art nouveau skulpturama koje se dinamicno uvijaju i sire, te potpuno skrivaju njihovu konstrukciju. Portal Nade predstavlja Bogorodicino vjencanje, Bijeg u Egipat i Pokolj nevinih. Stup u obliku palme na svojim ledjima nosi nilska kornjaca, simbol ustrajnosti. Sredisnji portal Cestitosti je podijeljen na dva dijela: rodno stablo od Abrahama do Josipa i Betlehemska spilja. Na dnu je cempres okrunjen krizem i pelikanom, simbolom zrtve. Desni portal je posvecen svetom Josipu i prikazuje njegovu radionicu i Prikazivanje u hramu.Gaudi je obicavao da trazi modele za svoje skulpture s ulice i fotografira ih pored nekoliko zrcala kako bi imao vise kutova njihova lica. Potom bi napravio gipsane kalupe za figure koje su kasnije na licu mjesta odljevene u visokokvalitetnom betonMuzej Svete obitelji je dio katedralnog kompleksa koji ukljucuje zidne skulpture, primjere i fotografije u nekoliko prostorija. Zanimljiv dokumentarni pregled u kronoloskom redu pokazuje razne faze izgradnje i buduci izgled ovog Gaudijevog ambicioznog djela

 

 

 

                                                                                                        HOMEPAGE