Istorija

Francuska Republika (fra. République Française), je drzava u zapadnoj Europi.  Granici s Belgijom, Luksemburgom, Njemackom, Svicarskom, Italijom, Monakom, Andorom i Spanjolskom.Francuska je jedna od zemalja osnivacica Europske Unije.Granice danasnje Francuske podudaraju se s drevnom Galijom, koju su nastanjivali Gali, keltski narod.Galiju su osvojili Rimljani u 1. stoljecu pr. n. e., pa su Gali usvojili romanski jezik i kulturu.Krscanstvo se ukorijenilo u Galiji u 2. i 3. stoljecu nase ere. Istocne granice Galije uz Rajnu osvojila su germanska plemena u 4. stoljecu, prvenstveno Franci, od kojih dolazi staro ime zemlje, "Francie".Iako se osnutak francuskog kraljevstva obicno smjesta u 5. stoljece, Francuska se kao zasebna zemlja prepoznaje od 9. vijeka kad se franacko kraljevstvo Karla Velikog podijelilo Verdunskim sporazumom iz 843. na tri dijela. Istocni dio je bio zacetak danasnje Njemacke, zapadni Francuske, a srednji Italije.

Nasljednici Karla Velikog vladali su Francuskom do 987. godine, kad je vojvoda Hugo Capet okrunjen za kralja Francuske. Na prijestolju su se u sljedecih osamsto godina izmijenile tri dinastije: Capet, Valois i Bourbon. Kraljevstvo je ukinuto 1792. godine, kad je Francuska revolucija (1789. - 1794.) uspostavila republiku.U napoleonskim ratovima (1803.-1815.) Francuska je osvojila veci dio Europe i postala carstvo, ali zatim je vracena u stare granice. U 19. stoljecu su se izmjenjivala razna drzavna uredjenja, da bi se od Francusko-pruskog rata (1870.) ustalila republika.Francuska je tijekom 19. i 20. stoljeca izgubila brojne kolonije, bogatstvo i vodeci polozaj medju drzavama svijeta.U Prvom i Drugom svjetskom ratu bila je na strani pobjednika.Od 1958. godine Francuska je stabilna predsjednicka demokracija poznata kao Peta Republika.

Poslijeratno zblizavanje Francuske i Njemacke bilo je kljucno za ekonomsku integraciju Europe, pa je u sijecnju 1999. godine uveden euro. Danas se Francuska zalaze za jos vece politicko, vojno i sigurnosno ujedinjenje Europe.Francuska je jedna od pet stalnih clanica Vijeca sigurnosti UN-a.Ustav Pete Republike usvojen je opcim referendumom 28. rujna 1958. godine. Dao je mnogo vece ovlasti izvrsnoj vlasti u odnosu na Parlament. Predsjednik se izravno bira na pet godina. Predsjednik imenuje predsjednika vlade, predsjeda kabinetom, zapovijeda oruzanim snagama i sklapa drzavne sporazume.Assemblée Nationale (francuski parlament) je glavno zakonodavno tijelo. Svi se zastupnici izravno biraju na pet godina. Postoji i Senat, gdje senatore bira izborni odbor na devet godina, a svake tri godine bira se jedna trecina Senata. Senat ima ogranicene zakonodavne ovlasti, a u slucaju neslaganja izmedju dva doma, Parlament ima posljednju rijec. Vlada ima jak utjecaj na odredjivanje dnevnog reda Parlament

Francuska ima 26 pokrajina (régions, jednina région):

Pokrajine se zatim dijele na sto departmana (départements), koji se opet dijele na 342 okruga (arrondissements). Osim toga, Francuska ima i dva teritorijalna kolektiva (Mayotte, Sveti Petar i Mikelon) i cetiri prekomorske zemlje i teritorija (Francuska Polinezija, Francuski juzni i antarkticki teritoriji, Nova Kaledonija, Wallis i Futuna).

Francuska kontrolira i brojne otocice u Indijskom i Tihom oceanu, ukljucujuci Bassas da India, otok Clipperton, otok Europa, otok Glorioso, otok Juan de Nova, otok Tromelin.Predsjednik Francuske je Nikola Sarkozi.