Geografska obilježja

  

           Površina= 547 030 km2                                         
           Br. stanovnika= 58 978 172
           O. G. N.=107 st/km2
           Glavni grad: Pariz
           Br. stan. Pariza= 9 469 000
           Vjera: Katolici

 

Pariz (48°50'47'' N i 2°20'49'' E) je najveći i glavni grad Francuske republike. Smješten je u središnjem sjevernom dijelu države na rijeci Seni.Od obale Atlantika je udaljen otprilike 370 km (Le Havre). Grad je smješten u nisko položenom bazenu Sene iako se prema rubu grada uzdižu niža pobrđa.

 

Danas pojam Pariz možemo diferencirati na 3 zasebna nivoa. Prvi i najniži je Pariz kao uže gradsko područje poznato pod nazivom Ville de Paris. Ova gradska cjelina oduvijek je imala jasne granice. Nekada su to bile zidine,a danas je to kružna autocesta Peripherique. Godine 2000. uži Pariz bilježio je 2,1 miliona stanovnika.

Drugi nivo je pariška aglomeracija koja obuhvata uži grad kao i okolna predgrađa. Godine 2000. ovdje je živjelo oko 7 miliona stanovnika. Najviši nivo je pariška regija ili Ile de France. Danas ona predstavlja srce francuske ekonomije, a s 11 miliona stanovnika (2000.) veliko, bogato i privlačno tržište. Ile de France dijeli se na 8 teritorijalnih jedinica ili departmana.Kao vodeći industrijski centar Francuske, Pariz je oduvijek privlačio mnoge industrijske grane, od onih robe široke potrošnje pa sve do high-tech industrija. Glavne industrije locirane u aglomeraciji su industrija strojeva, industrija automobila i ostalih vozila, hemijska i elektronska industrija.

 

Kulturna i umjetnička slika Pariza privukla je velik broj izdavačkih kuća kao i širok niz tzv. luksuznih industrija među kojima se ističu industrija visoke mode, nakita i kozmetike.

Važnu ulogu ima i uslužni sektor, posebno bankarstvo i finansije. Parižani su u protekloj deceniji uložili velike napore kako bi privukli sjedišta multinacionalnih kompanija, tako da je Pariz danas jedan od najvažnijih ekonomskih i kulturnih prijestolnica Europe, ali i svijeta. Njegovo izuzetno nacionalno, ali i međunarodno značenje svrstava ga u sam vrh globalnih gradova.

Dodatna prednost Pariza je i lokacija u središtu jedne od najbogatijih europskih poljoprivrednih regija. Mnogi okolni departmani kao što su Beauce, Brie i dr. proizvode velike količine pšenice i drugih žitarica, pa nose naziv ˝žitnica Francuske˝. Ta snažna poljoprivredna proizvodnja omogućila je Parizu dovoljno hrane tokom cijele istorije, a i u novije doba potpomogla je stvaranju solidne osnove za ekonomski razvoj cijele regije.

   

   

Pariz ima i ogromno prometno značenje, a ističe se kao velik i važan multimodalni prometni čvor. Osim cestovnog i željezničkog prometa (TGV), čija se mreža radijalno širi od grada, Pariz je i važna riječna luka. Naime, Sena je plovna i uzvodno od grada pa se ovdje koncentrišu  brojne aktivnosti procesuiranja, rafiniranja i distribucije raznih dobara. Prema ukupnoj tonaži Pariz je četvrta francuska riječna luka. Važan čimbenik pariškog prometnog sistema je i podzemna željeznica (metro) izgrađena 1900. godine. Osim gradskih linija postoje i brze linije prema predgrađima poznate pod nazivom RER (Reseau Express Regional). Kao čvor zračnog prometa Pariz se ističe sa dvije međunarodne zračne luke (Charlles de Gaulle i Orly), te zračnom lukom za domaći promet (Le Bourget).

 

 

 

 

 

<<Početna strana>>