HOLLYWOOD

Hollywood je četvrt Los Angelesa, vjerojatno najpoznatija u svijetu. Glavni grad zabave i središte filmske industrije čiji se uredi nalaze u neboderima duž širokih avenija Hollywood, Sunset i Santa Monica. Mjesto je dobilo ime 1887. kada je bračni par Wilcox želio stvoriti kršćansku zajednicu u kojoj ne bi bilo kockanja i razvrata. Znak Hollywooda poznat iz mnogih filmskih prizora je bio reklama za prodaju zemljišta i kuća, a u originalu je pisalo Hollywood land.

Dio slova je urušen za neke oluje, no kako je u međuvremenu znak postao simbolom nove četvrti, ostavljen je i popravljen. Danas se znak teško vidi kroz nebodere i najlakše ga je uočiti iz neke od autocesta poput one broj 10 čiji je pravac paralelan s Hollywood Hillsom gdje se znak nalazi.

Kada je Cecil B. De Mille snimio prvi holivudski film 'The Squaw Man' u ovom mirnom naselju označio je početak filmske industrije, bogatstva i skandala, stvorivši Hollywood kakvog poznajemo. Od stare slave je malo toga ostalo. Filmski studiji su ubrzo prerasli u prave gradove pa su se počeli iseljavati iz mjesta. Universal je odselio u obližnji Burbank, 20th Century Fox je nešto zapadnije čak imenovao novi grad po sebi.

    Zvijezde i bogati filmaši koji su živjeli u Beverly Hillsu, Bel Airu i po kanjonima brda Santa Monica također su radije provodili slobodno vrijeme po dalekim rančevima Montane i Wyominga. Ostali su samo uredi i Hollywood je postao ružno mjesto gdje su se turisti kratko zadržavali.  Prije nekoliko godina je ipak sve krenulo nabolje. Otkada je sagrađen novi mega centar Hollywood and Highland između istoimenih ulica te u njemu Kodak Theatre, čak se i dodjela Oscara vratila u grad gdje je sve i počelo.

Danas je to ugodan kvart u kojem se turisti slikaju za par dolara s brojnim kostimiranim herojima akcijskih filmova. Među više od dvije tisuća zvijezda na pločniku se može potražiti ona prava. Zadnja postavljena je broj 2.324 u čast glumice Anette Benning. Najzanimljivija su preostala premijerna kina iz zlatnog doba. Najpoznatiji je već spomenuti Grauman's, zatim Dysneyev El Capian u kojem se i danas održavaju svjetske red carpet premijere. Egyptian kino sagrađeno je 1922. u doba velikih arheoloških otkrića u Egiptu, a možda je najljepša Art Deco zgrada, Pantages Theatre, u kojem se danas daju najpoznatiji brodvejski mjuzikli.

 

 

 

NAZAD