LOS ANGELES

Los Angeles, poznat i pod skraćenicom LA, je grad smješten uz obalu Tihog okeana na jugu američke savezne države Kalifornije. Prema procjeni broja stanovnika iz 2005. u samom gradu je živjelo 3,877,129 stanovnika, što ga čini najvećim gradom u Kaliforniji i nakon New Yorka drugim najnaseljenijim gradom u SAD-u.

Los Angeles je i sjedište okruga Los Angeles, koji je 2005. imao populaciju od 10,226,506, što ga čini najnaseljenijim okrugom u SAD-u, a cijelo metropolitansko područje grada iste je godine imalo 17,545,623 stanovnika, čime je jedno od najvećih metropolitanskih područja na svijetu.

Los Angeles je poznat kao jedan od najvažnijih svjetskih gospodarstvenih, kulturnnih i zabavnih centara. U gradu se nalaze brojna sveučilišta, naučne institucije, pozorišta i muzeji. Los Angeles je srediste filmske i televizijske industrije koja je smjestena u njegovom predgradju Hollywoodu, a uz to je i vazno srediste muzicke scene kao i industrije aviona i svemirskih letjelica. Grad je osim toga dvaput bio i domaćin Olimpijskih igara koje su se u njemu održavale 1932. i 1984. godine.

Ime Los Angeles na španskom znači anđeli i predstavlja skraćenicu izvornog naziva naselja koji na španjolskom glasi El Pueblo de Nuestra Seńora la Reina de los Ángeles de Porciuncula ili u prijevodu Grad naše gospe, kraljice anđela od Porcijunkule.

1932. u Los Angelesu su po prvi put održane Olimpijske igre, a brzonapredujuća filmska industrija mamila je brojne novopridošlice u grad. No, pravi boom se dogodio nakon Drugog svjetskog rata kada su se u gradu smjestili pogoni za proizvodnju aviona i svemirskih letjelica.

1960. izgrađen je prvi visoki neboder u kojem su se nalazili uredi. 1965. je u pretežno crnačkom naselju Watts došlo do višednevnih rasnih nereda u kojima su poginule 34 osobe. 1984. u gradu su po drugi put održane Olimpijske igre.

U aprilu 1992. je ponovno došlo do rasnih nereda, ovaj put izazvanih oslobađajućom presudom četvorici bijelih policajaca koji su godinu dana prije video-kamerom bili uhvaćeni prilikom zlostavljana crnca Rodneyja Kinga. U tim neredima poginulo je 58 ljudi.

 

NAZAD