O insektima

Insekti (Insecta) su najmnogobrojnija klasa zivotinja. Vrlo su raznoliki po obliku i nacinu zivota; vecinom su malih razmera; telo im je sastavljeno iz tri jasno odeljena dela: glave, grudi i trbuha; na glavi imaju par pisaka i tri para usnih delova; na grudima sa donje strane imaju tri para clankovitih nogu a sa gornje dva para krila, redje jedan par ili su bez njih.

Prema gradji krila i usnog aparata dele se na mnogobrojne redove:

Razvijaju se preobrazajem (metamorfozom) koja moze da bude potpuna (obuhvata jaje, larvu, lutku i odraslog insekta) ili nepotpuna (bez stadijuma lutke). Igraju znacajnu ulogu u prirodi, kao oprasivaci biljaka, a mnogi su velike stetocine poljoprivrednih i sumskih kultura ili paraziti coveka (buva, stenica) i domacih zivotinja (obad, golubacka musica). Mnogi su prenosioci epidemicnih bolesti coveka i stoke (tifus, malarija, spavaca bolest). Mnogi su korisni kao paraziti i predatori stetnih insekata; direktno su korisni pcela i sviloprelja.

Insekti zive na svim mjestima na Zemlji, u svim okruzenjima, mada je jako mali broj insekata prilagodjen zivotu u moru.

Klasa insekata obuhvata oko milion opisanih vrsta sto cini 2/3 ukupnog broja vrsta na nasoj planeti, a po nekim misljenjima njihov broj je daleko veci i iznosi izmedju 10 i 30 miliona vrsta. Osim po brojnoscu vrsta insekti dominiraju i po brojnoscu jedinki unutar svake vrste.

Postoji oko 5.000 vrsta Odonata, 2.000 Mantodea, 20.000 skakavaca, 170.000 leptira, 120.000 musica, 82.000 hemiptera, 350.000 buba, i 110.000 vrsta mrava i pcela.

Procenjuje se da je ukupna biomasa insekata na Zemlji 12 puta veca od biomase celokupnog stanovnistva. Insekti imaju ogroman znacaj kako u prirodi tako i za coveka, tako da je razvijena posebna nauka, entomologija, za njihovo proucavanje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I