BILJKE

 

Biljke su organizmi koje karakterise primarno prisustvo pigmenta hlorofila (neke biljke su ga sekundarno izgubile). Zahvaljujuci prisustvu hlorofila, biljke su u mogucnosti da u procesu fotosinteze elektromagnetnu energiju suncevog zracenja prevedu u energiju hemijskih veza organskih molekula (tj., biljke su fotosintetski organizmi).

Ovakva transformacija energije olaksava vezivanje neorganskog ugljenik(IV)-oksida u organska jedinjenja - ugljene hidrate, koji predstavljaju osnovnu hranu organizama (tj, biljke su autotrofni organizmi). Moguce je, dakle, biljke definisati i kao fotoautotrofne organizme.

Biljkama su najpre smatrani svi poznati, a nepokretni organizmi (ukljucujuci i gljive i lisajeve), a sa otkricem mikroorganizama u biljke su svrstane i bakterije, virusi, jednocelijske alge.

Zelena boja nije taksonomski karakter za razlikovanje biljaka od ostalih organizama - postoje i zivotinje zelene boje (npr. sundjeri, koji su pritom i sesilni), a isto tako postoje i biljni organizmi drugih boja, ili bezbojni.

Osnovnim karakteristikama biljaka smatrane su nepokretnost, prisustvo celijskog zida i mogucnost autotrofije.

Sa razvojem biologije, polako se odustaje od ovako sirokog shvatanja pojma biljka.

Pod zelenim biljkama podrazumevamo monofiletsku grupu biljaka sa hlorofilima a i b, u okviru koje mozemo izdvojiti dve velike skupine

 

   1. primarno vodenu grupu zelenih algi

   2. iz njih evoluiralu grupu kopnenih biljaka.