Tower Bridge

 

U drugoj polovini XIX veka, razvitkom londonske luke, koja je ključni dio londonske ekonomije i njegovog istorijskog razvitka, u istočnom dijelu tadašnjeg Londona javlja se potreba za novim mostom preko Temze. Prvi most u Londonu bio je Londonski most nakon čega se izgrađuje niz mostova zapadno od njega. Time su istočniji dielovi bili ostavljeni bez načina prelaženja Temze bez korišćenja jednog od ovih mostova, sa izuzetkom tunela ispod Temze koji je otvoren 1870. Mana ovog tunela bila je što su mogli da ga upotrebljavaju samo pješaci.

Ovaj problem više nije mogao da se ignoriše i 1876. godine Korporacija Londona odlučuje da objavi javni konkurs za dizajn novog mosta.

Glavni problem izgradnje mosta na lokaciji nizvodno od Londonskog mosta bio je da nije bilo moguće izgraditi konvencionalan most jer bi se time zatvorio pristup većim brodovima u londonsku luku. Jedino rješenje bila je izgradnja pokretnog mosta.

Konačan izbor dizajna mosta nije učinjen sve do 1884. Pobednički dizajn je napravio Horas Džons.

Most koji je Džons dizajnirao bio je pokretni most ukupne dužine 244 m sa dve kule, svaka visoka 65 m. Razdaljina između kula je 61 m i taj centralni dio se sastoji iz dva pokretna segmenta od kojih se svaki podiže ka gore. Kako bi se ubrzalo podizanje mosta za svaki od dva segmenta je povezan protiv-teg.

Iznad osnovne platforme između dve kule postoji i viseća platforma za pješake koja je zamišljena da uštedi vrijeme kako ne bi morali da čekaju spuštanje mosta.

Izgradnja je započeta 1886. godine. Samo za strukture koje podržavaju dve masivne kule utrošeno je 70.000 tona betona. Građa mosta je primarno čelična i on sadrži 11.000 tona čelika iako njegovim izgledom dominira kamena fasada koja ujedno štiti čeličnu konstrukciju i ima estetsku ulogu. Izrađena je od granita i kamena.

 

Radovi su trajali 8 godina, u izgradnji je učestvovalo 5 izvođača i 432 radnika.Džons je umro 1887. a radove je završio ser Džon Vulf-Beri koji je i odgovoran za viktorijanski izgled fasade.

Most je otvorio tadašnji Princ od Velsa, budući kralj Edvard VII 30. juna 1894. godine. Most je u vlasništvu dobrotvorne organizacije koju nadgleda Korporacija Londona.

Visoka platforma za pešake je 1910. zatvorena da bi 1982. bila ponovo otvorena. Danas je ona u sklopu stalne izložbe koja se proteže i kroz obje kule i oslikava izgradnju i prošlost jednog od najprepoznatljivijih znamenja Londona.

 

početna