UGROZENOST I ZASTITA

UGROZENOST
Glavni razlozi danasnje ugrozenosti vukova  jesu : nezakonito ubijanje,

stradanje na prometni putevima i nedostatak prirodnog plijena.
Prema dostupnim podacima. Za smrtnost  slucajeva odgovoran je covjek.

Jer se nezakonito ubijanje ne prijavljuje zato se i ne zna  tacan  broj vuka u nasem kraju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U vrijeme kad je vuk u velikim dijelovima Europe bio vec iskorijenjen(19. vijek), zivio je u Madjarskoj, Galiciji, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni, Srbiji, Rumunjskoj, Poljskoj, Rusiji i Skandinaviji.
Poslovicna prozdrljivost vukova spada u podrucje bajki i legendi. Prema aktuelnim istrazivanjima, godisnja potreba jednog vuka za hranom krece se izmedju 500 i 800 kg po pojedincu. U prosjeku, vuk jede oko 2 kg dnevno, ali se pri tome mora uzeti u obzir i duza razdoblja u kojima vukovi ne uspiju uloviti nista. Izuzetno, vuk moze pojesti odjednom i do 10 kg mesa, ali on iza toga, na drugom mjestu, dio tog mesa povrati i zakopa ga kao zalihu. Mladi vukovi cesto jedu insekte.
U velikim dijelovima svijeta gdje (jos) zivi, vukove i danas aktivno progone. Medjutim, sve vise se jaca spoznaja, da vuk ne predstavlja opasnost ni za covjeka niti za poljoprivredu. Prihvata se spoznaja, da u okviru zastite okolisa treba zastititi i vuka kao dobrodosli sastavni dio faune.


U Evropi je vuk zasticen s tri medjudrzavna dogovora:
1)Washingtonskim sporazumom o zastiti vrsta (CITES, Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora)
2)Bernskom konvencijom i
3)FFH-smjernicama (Fauna-Flora-Habitat-Richtlinie).
Sva tri dokumenta predvidjaju zastitu i zabranu trgovine sivim vukovima kao i dijelovima njihovog tijela, kao i zastitu njihove zivotne sredine te sadrze i obavezu da zemlje koje su potpisnici na odgovarajuci nacin to pitanje rijese i svojim nacionalnim zakonodavstvom.