Zanimljivosti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VUKOVI I PSI SE IPAK NE RAZUMIJU 

Usprkos tome sto su psi nastali pripitomljavanjem vukova prije 15 000 godina, danas se davni rodjaci uopste     ne bi mogli sporazumjeti. Njemacki znanstvenici sa Instituta za istrazivanje domacih zivotinja tvrde da psi i vukovi danas govore razlicitim jezicima.
Znanstvenici su u svojim istrazivanjima utvrdili da psi svoja raspolozenja izrazavaju razlicitim lavezom, dok se vuk u svojoj komunikaciji koristi prvenstveno govorom tijela. Vukovi su u stanju mijenjati svoje grimase, pa tako postoji preko 60 razlicitih grimasa razlicitih znacenja.
Kod pasa takav nacin komunikacije govorom tijela i razlicitim grimasama izazivala bi samo zbunjenost, pa se zato psi u svojoj medjusobnoj komunikaciji koriste razlicitim vrstama lavezi, od rezanja, lajanja do prijeteceg lajanja.
Budući da vukovi jako rijetko laju ta vrsta komunikacije i kod njih bi izazvala nista drugo osima zbunjenosti
.

 

Vukovi u Svicarskoj ne postuju zakon

TRI VUKA u Svicarskoj zaklali su vise ovaca nego sto im to dopusta svicarski zakon. Svicarska vlast je izdala smrtni nalog za tri vuka porijeklom iz Italije i Francuske.
Vukovi su u jednoj noci zaklali 15-ak ovaca, a sve skupa preko 40 ovaca po svicarskim kantonima. Zakon im dopusta 35 komada stoke u vremenskom razdoblju od cetiri mjeseca, a maksimalno 25 komada u mjesec dana i to u nezasticenim stadima, prenosi AFP. Za zasticena stada brojka je 15 i sve sto prelazi tu brojku lovocuvarima daje slobodne ruke da usmrte proydrljive vukove. 20. kolovoza prvi vuk je ubijen u blizini stada, a za ostala dva lovocuvari imaju rok od 60 dana za smaknuce vukova, na veliki uzas organizacija za zastitu zivotinja.

 

NAUCNICI  IZDVOJILI GEN IZUMRLOG JAPANSKOG VUKA

Skupina znanstvenika sa Sveucilista u Tokyu uspjesno je izdvojila gen sa prepariranog japanskog vuka, vrste izumrle prije 100 godina. Znanstvenici su tako uspjeli provesti i prvu genetsku analizu.
Profesori Hideaki Toji i Chikashi Tachi uspjeli su izdvojiti gen sa tri milimetra dugackog i tri milimetra sirokog komadica koze sa sacuvanog vuka.
Japanski vuk, koji je bio oko jedan metar dugacak, sa relativno malim udovima i usima, je nekad obitavao otocima Honshu, Shukoku i Kyushu. Medjutim, vrsta se smatra izumrlom buduci da ne postoji niti jedan sluzbeni zapis od kada je lovac Nara Prefecture uhvatio posljednjeg 1905. godine.
Osim primjerka kojeg je Sveuciliste kupilo u Prefekturi Iwate 1881. godine, postoji jos samo cetiri primjerka prepariranih japanskih vukova. Oni se cuvaju u Nacionalnom muzeju u Tokyu, Wakayama Sveucilistu, Britanskom muzeju i Prirodoslovnom muzeju u Leidenu u Nizozemskoj.
Znanstvenici isticu da ce im gen sa prepariranog vuka pomoci u istrazivanju podrijetla ove posebne vrste usporedjujuci ju sa psima i drugim vrstama vukova.
Vjeruje se da danasnji vukovi u pravilu poticu od vrste vuka koja je zivjela u Mongoliji. Oko 6posto gena Japanskog vuka se razlikuje od njegova drevnog pretka.