KLIMA

 

 

     U Njemackoj prevladava umjereno vlazna klima, a na Alpama i planinske klima. Cijeli prostor  je pod snaznim utiecajem Atlantskog okeana s  kojeg stalni zapadni vjetrovi donose vlažan zrak tokom cijele godine. U istocnim dijelovina Njemacke izrazenija je kontinentalnost pa je  cesta nestabilna vremenska situacija pod utjecajem sukoba kontinentalnih i maritimnih zracnih masa. Kolicna padavina krece se izmedju 700 mm u zavalama i dolinama do 1000 mm iznad 1000 m nad morem Prosjecna godisnja temperatura iznosi oko 8°C. Pod utjecajem okeanskog zraka zime su blaze, nego sto bi se ocekivalo po geografskim sirinama, a ljeta ipak svjezija.   

 

blage zime u Njemackoj

 

 

       Zbog blizine mora i njegovog uticaja, ovdje je klima blaza nego u istocnoj pozadini. Najtopliji mjesec je avgust sa prosjecnih 17,0°C, a najhladniji januar sa 0,0°C. Ali u najtoplijim mjesecima nisu rijetkost ni temperature iznad 25°C. Od 1990-tih godina - mozda kao posljedica globalnog zatopljenja - zabiljezene su i temperature do 37,3°C  (9. avgusta 1992). U godini padne prosjecno 714mm padavina a 52 dana godisnje je Hamburg obavijen gustom maglom. U zimskim mjesecima mogu biti i vrlo snazne oluje. Klima je cijelu godinu humidna. Najpovoljnije vrijeme za posjet Hamburgu je proljece i pocetak ljeta, no i tada se mora racunati sa kisom.

 

    na  Sjevernom moru      jesen                Hamburg

 

Planine Njemacke

        Hochwanner je planina u Njemackoj. Smjesten na jugoistoku Njemackoj, u Bavarskoj. Lezi na granici Njemacke i Austrije, u Wettersteinhauptkamm planina, jugoistocno od Njemacke najvisi planinski  Zugspitz. Hochwanner, druga najvisa planina u Njemackoj je visoka 2 744 m. Sjeverno lice njegovo je jedan od najvisih hridi u cijelom sjevernom Alpa, ima visine od 1400 m. Najbolje vrijednosti za novac je izlaz iz juzno od Rotmoosalm ili Barter. Putovanje na summitu traje oko 3 sata. Prvi koji je govorio na vrhu Hochwanner bio je Hermann von Barth, bilo je u 1870. Trenutno, Mountain Hochwanner omiljeno odrediste turista alpski .

        Alpe su planinski sustav izmedju Srednje i Juzne dug 1200km, a sirok oko 150km. Najvisi vrh Alpa je Mont Blank (4807 m), na granici Italije i Francuske.

        Sredisnji planinski niz izgradjuju stare kristalinske stijene, a sjeverni i juzni lanci iz mezozojskih su karbonatnih stijena , koje su izdignute takozvanim alpskim nabrajanjem (alpskom orogenezom).

Danasni oblik Alpe su dobile pleistocenskom glacijacijom. Snjezna granica je na visini 2700 - 2800m, a najveci ledenjak je Aletsch.

       Najvece privredno znacenje imaju sume, stocarstvo i turizam. S vise cestovnih i zeljeznickih veza preko Alpa povezane su Srednja i Juzna Europa. Najduzi tuneli su Simplon (20km) i ST. Gotard(15km).

     Planina Hochwanner je s 2.744 m druga najvisa planina Njemacke, ako se ne broji sporedni vrh najvise planine Njemacke (Zugspitze). S Hochwanner-a moze se pregledati Rein dolina, austrijsku Leutasch dolinu, Gais dolinu, Zugspitzu, Mieminger planine, Jubiläums greben, Karwendel planine i centralne Alpe.

     Unatoc visini i spektakularnog sjevernog zida (s padom preko1400 m), Hochwanner je prilicno nepoznata planina. Razlog tome je najvjerojatnije tezak pristup i polozaj iza Alpspitze i Hollentalspitze. S time se cesce desi da se navodi nize, ali puno poznatija planina Watzmann kao druga najvisa planina Njemacke.

Najjednostavniji uspon prema vrhu je s juzne strane s Rotmoosalm (3 Sati) ili s Gatterl-a.

 
                  

Hochwanner

 

 

 

 

pocetna stranica