BAVARSKA

 

Bavarska se nalazi u južnom dijelu Njemačke i po teritoriji je najveća njemačka država. Graniči se sa: Baden-Virtembergom, Hesenom, Tiringijom i Saksonijom. Na istoku se graniči sa Češkom i na jugu sa Austrijom. Glavni grad Bavarske je Minhen.

 

Tradicionalno, Bavarska se dijeli na tri dijela: Frankoniju (gornju, srednju i donju), Švabiju i Staru Bavarsku (Gornji Palatinat, Gornja i Donja Bavarska).

 

Najveći gradovi su, pored Minhena, Nirnberg, Augzburg, Vircburg i Regenzburg.

 

Još od 1962 god. na vlasti je partija CSU (CSU).

 

Bavarska se sastoji iz sljedećih geografskih oblasti:

 

Najviši vrh Bavarske i Nemačke je Cugšpice (2962 metra).

 

Najvažnija rijeka je Dunav, koja kod Pasaua prelazi u Austriju. Njene glavne pritoke su:

 

Reka In na svom ušću u Dunav nosi više vode nego Dunav.Frankonija pripada slivu rijeke Majna. Na sjevero-istoku Gornje Frankonije izviru neke pritoke rijeke Elba.

Jezera:

 

Klima sa sjevero-zapada prelazi (relativno ujednačeno) prema istoku u kontinentalnu. Oko 100 dana godišnje je temperatura ispod 0 stepeni celzija, zapadni vjetrovi donose prosječno 70cm kiše, na sjeveru Alpa lokalno čak do 180cm godišnje.

 

Prosječno trajanje sunčanih sati iznosi oko 1600 - 1900 sati godišnje.

 

U vrijeme Julija Cezara, današnja Bavarska je bila keltska zemlja, a u vrijeme Avgusta su južno od Dunava Rimljani osnovali provicije Norik i Recija.

Početkom 6. vijeka ovde se doselilo germansko pleme Bajuvari. Sveti Bonifacije ih je u ranom 8. veku preveo u hrišćanstvo. Narod Bavarske je od tada bio snažno privržen hrišćanstvu, odnosno rimokatoličkoj crkvi. Jedino je u Frankoniji značajan uticaj luteranstva.

 

Porodica Vitelsbah je vladala Bavarskom od 1180. do 1918. Bavarska je postala kraljevina 1806. kada je nakratko zavladala Tirolom i Salcburgom. Godine 1815. Rajnski Palatinat je postao dio Bavarske kraljevine. Ludvig II od Bavarske (1845 - 1886) je vladao kao kralj Bavarske 1864—1886. Zbog poraza u Austrijsko-pruskom ratu 1866, Bavarska je bila prinuđena da se 1871. pridruži Njemačkom carstvu.

Kralj Ludvig III je abdicirao novembra 1918. Posije toga je u Bavarskoj nastao period nemira koji je kulminirao u naslinom gušenju komunističke pobune. Bavarska je bila regija u kojoj se 20-ih godina pojavio nacional-socijalistički pokret. Poslije Drugog svjetskog rata, Rajnski Palatinat je izdvojen iz Bavarske i danas je dio države Rajna-Palatinat. Teško porušena u ratu, Bavarska se obnovila i danas je jedna od privredno najprosperitetnijih regija Evrope.

Bajern (Bayern) se sa y piše tek od 20. oktobara 1825. kada je kralj Ludvig I naredio da se Baiern promeni u Bayern.