Znamenitosti

WESTMINSTER ABBEY

Osnivacem vestminsterske opatije se smatra Edvard ispovjednik.Na ostrvcetu na Temzi (Ostrvo Tornja) preuredio je veliki manastir i ostrvu je promijenio ime u Ostrvo zapadnog manastira.

 

Henri III Plantagenet nastavio je gradnju najvece crkve u monarhiji,ali nije bila,kako on kaze,na visini vremena,zato ju je srusio ponovo sagradio,ali ne samo katedralu vec cijelu opatiju.

 

U Vestminsteru,u centralnom dijelu broda,nalazi se spomenik neznanom junaku.U njemu pocivaju mnoge poznate licnosti :Isak Njutn,Tomas Ricardson...Pjesnici zauzimaju ugao u desnom transeptu,poznatom kao ''PoetsCorner'' (Dikens, Milton, Kipling, Sekspir, Spenser...) Muzicari imaju svoj Musician's Aisle(Hendel).

 

Za kraljeve je ostavljen prostor iza oltara(Henri III i njegova zenaElizabeta od Jorka,Marija Stjuart,Viljem oranski...) dok Edvard Ispovjednik zauzima poxasno mjesto u kapeli,okruzen kraljevima dinastije Plantagenet.U Vestminsteru takodjer postoji muzej vostanih figura,ali ne tako bogat kao u muzeju Madam Tiso.

 

TOWER OF LONDON

Kao i svi gradovi oko 1000 godine i London je imao svoje utvrdjenje ( keep ). Njegove zidine su nadvisile sa unutrasnje strane istocne zidine grada. Arhitektura je bila strana kao i kamen koji je najvecim dijelom dosao iz Normandije. Kula je tada dobila ime koje i danas nosi - White Tower. Ime joj sasvim odgovara, jer je nekoliko godina kasnije cijelo zdanje bilo okreceno. Kasnije je otpao bijeli premaz i pojevila se konstrukcija od kamena i maltera i to je bilo crvenkaste boje, te se onda govorilo o kamenu zalivenom krvlju. Tower je sagradio normandijski biskup Guhdolf u zamjenu za prethodno privremeno utvrdjenje. Bio he to gotovo cetvrtasti blok, podjeljen zidom; istocna polovina takodje podjeljena zidom. U manjem dijelu je kapela cije je apsida isturena, kapela sv. Jovana, najstarija crkva u Londonu.

Tower ima tipican izgled cak je luksuzna verzija franko-normandijskog feudalnog boravista, utvrdjeno mjesto na kojem vladar kad mu se ukaze prilika strpa podanike koji mu nisu bili odani u tamnicu. Tako je Tower, u stvari, i postao tamnica. Oko Bijele kule su podignute zidine sa 13 kula, a zatim i drugi pojas zidina sa 6 kula i dvije velike okrugle kule, tj. polukule kruzne osnove Ovaj pojes zidina bio je okruzen sirokim jarkom ( gotovo 30m ) koji se mogao poplaviti. Mostovi su bili izgradjeni samo na juznoj strani i na jugozapadnoj ivici, gdje se otvarao jedini kopneni prilaz koji je branilo jedno utvrdjenje. Na velikom prostoru izmedju Bijele kule i prvog pojesa zidina u unutrasnjem dvoristu nalazile su se kraljevska palaca, crkva sv. Petra u okovima. Taj kompleks je sa manjim izmjenama ostao isti do danas. Zbirka nakita danas predstavlja najvecu privlacnost Tower-a. Tu su i dvije zbirke oruzja, oklopa i pukovskih uspomena koje su smjestene u Bijeloj kuli i Novom Arsenalu. Gotovo sav krunski nakit koji se danas moze vidjeti je iz doba Stjuarta i Hanover-Vindzora.Jos i danas zapovjednik Joumena (popularnih cuvara Tower-a, poznatih kao Beefeaters, oni koji jedu govedinu ), svake veceri tacno u 21.40 skida raskosnu tjudorovsku kapukoja upotpunjava njegovu skerletnu uniformu i vikne – Neka nam Bog cuva kraljicu Elizabetu!- Postrojeni strazari dosljedno odgovaraju – Amin!-

 

BUCKINGHAM PALACE

Buckingham-ska palaca je sluzila engleskim vladarima kao njihova oficijalna palaca od 1937 god. Ona se razvila od gradske vijecnice koja je bila u posjedu vojvode od Bauckinghama na pocetku 18 vijeka do zvanicne kraljicine rezidencije. Iako je za vrijeme oficijalnih priredbi i posjeta podredjena kraljicinim potrbama prostor oko palace je uglavnom otvoren za posjetioce.

Drzavne odaje su otvorene za posjetioce za vrijeme godisnjeg ljetnog otvaranja u julu i avgustu. One su raskosno opremljene sa nekim od najvrijednijih blaga kraljevske porodice- slike slikara Rembrant, Rubens, Vermeer, Poussin, Canaletto, Claude; skulpture skulptora Canova-e i Chantrey-a; egzoticne primjere Sevres porculana i neke primjere najboljeg francuskog i engleskog namjestaja. Posjete Buckingham-skoj palaci se mogu kombinovati sa posjetama kraljicinoj galeriji koja ce biti ponovo otvorena u proljece 2002. god.

 

Jos jedna veoma interesantna stvar vezana za buckinghamsku palacu je ta da se svakog dana tacno u 12 sati mijenja straza ispred palace. Tako da ako zelite da osjetite i tu car Londona potrudite se da ispred palace budete bar 15 minuta prije 12 sati da bi zauzeli dobro mjesto sa kojeg mozete posmatrati ovu zanimljivost.

 

 

 

  HOUSE OF PARLIAMENT
 

Palata Westminster poznatija kao House of Parlament djelo je dva arhitekta.

Uredno planirana i ritmicna kompoziciona cjelina koja gleda na rijeku pripisuje se Charlesu Barryu ciji rad pripada italijanskom stilu.

Goticki detalji koji pokrivaju cijelu gradjevinu vani i iznutra djelo su Augustusa Pugina, strastvenog zastupnika goticke arhitekture koji je umro lud.

Godine kad je gradjevina zvanicno otvorena. 

 

BIG BEN

Big Ben je najveća sahat kula na svijetu sa zvonikom. Smješten je na sjeveroistočnom kraju Vestminsterske palate. Ime „Big Ben“ je naziv zvonika koji se nalazi unutar ove kule.

Ova sahat kula je podignuta kao dio nove Vestminsterske palate, jer je stara izgorjela u požaru u noći 22. oktobra 1834 godine. Građevinu je dizajnirao arhitekta Augustus Pugin. Big Ben je igrađen u neogotičkom stilu a njegova visina je 96,3 metara. Prvih 61 metar kule je izgrađen od opeke obložene kamenom.

Naziv Big Ben se univerzalno odnosi na kulu. Međutim, zvanično se odnosi na naziv glavnog zvona unutar zvonika. Ovo zvono broji časove i teži tačno 13 tona. Smatra se da je naziv dobilo u čast Bendžamina Hola, koji je bio zadužen za izgradnju, ili u čast boksera Ben Kanta, veoma popularnog 1858, godine kada je zvono liveno. Zvono je u početku nosilo naziv Veliko Zvono (The Great Bell).

Kula ima satove na sve četiri strane i kao takva, bila je najveća na svijetu sve do igradnje Alen-Bredlijeve sahat kule u Milvokiju, Viskonsin.

Na bazi svakog od satova pozlaćenim slovima na latinskom jeziku piše: „DOMINE SALVAM FAC REGINAM NOSTRAM VICTORIAM PRIMAM“, što u prevodu znači: „Bože, čuvaj našu kraljicu Viktoriju“.

Sat i brojke dizajnirao je Avgustus Pugil. Lica sata postavljena su u željezni okvir 7 metra u prečniku, podržavan sa 312 komada opal stakla. Kazaljka koja pokazuje časove dugačka je 2,7 metra, a kazaljka koja pokazuje minute 4,3 metra.

Mehanizam satova je bio završen 1854 godine, ali sama kula je bila gotova tek četiri godine kasnije 1858 godine. Satovi su ušli u upotrebu 7. septembra 1859. godine.

Tokom Drugog svjetskog rata njemački bombarderi gađali su Vestminstersku palatu a time su i oštetili dva sata i pojedine dijelove krova kule.

 

 

TOWER BRIDGE

 

U drugoj polovini XIX veka, razvitkom londonske luke, koja je ključni dio londonske ekonomije i njegovog istorijskog razvitka, u istočnom dijelu tadašnjeg Londona javlja se potreba za novim mostom preko Temze. Prvi most u Londonu bio je Londonski most nakon čega se izgrađuje niz mostova zapadno od njega. Time su istočniji dielovi bili ostavljeni bez načina prelaženja Temze bez korišćenja jednog od ovih mostova, sa izuzetkom tunela ispod Temze koji je otvoren 1870. Mana ovog tunela bila je što su mogli da ga upotrebljavaju samo pješaci.

Ovaj problem više nije mogao da se ignoriše i 1876. godine Korporacija Londona odlučuje da objavi javni konkurs za dizajn novog mosta.

Glavni problem izgradnje mosta na lokaciji nizvodno od Londonskog mosta bio je da nije bilo moguće izgraditi konvencionalan most jer bi se time zatvorio pristup većim brodovima u londonsku luku. Jedino rješenje bila je izgradnja pokretnog mosta.

Konačan izbor dizajna mosta nije učinjen sve do 1884. Pobednički dizajn je napravio Horas Džons.

Most koji je Džons dizajnirao bio je pokretni most ukupne dužine 244 m sa dve kule, svaka visoka 65 m. Razdaljina između kula je 61 m i taj centralni dio se sastoji iz dva pokretna segmenta od kojih se svaki podiže ka gore. Kako bi se ubrzalo podizanje mosta za svaki od dva segmenta je povezan protiv-teg.

Iznad osnovne platforme između dve kule postoji i viseća platforma za pješake koja je zamišljena da uštedi vrijeme kako ne bi morali da čekaju spuštanje mosta.

Izgradnja je započeta 1886. godine. Samo za strukture koje podržavaju dve masivne kule utrošeno je 70.000 tona betona. Građa mosta je primarno čelična i on sadrži 11.000 tona čelika iako njegovim izgledom dominira kamena fasada koja ujedno štiti čeličnu konstrukciju i ima estetsku ulogu. Izrađena je od granita i kamena.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Homepage