Kao sto smo vidjeli u prethodnom primjeru (vasem prvom Home Page-u) napravili ste stranicu sa bijelom pozadinom i crnim slovima. Kao sto je vec opste poznato "Sarenije budali draze" i vi mozete mijenjati pozadinu (background) i slova na vasaj prezentaciji u citavom spektru boja. Da bismo to postigli potrebno je da dodamo jos neka objasnjenja u okviru naseg <body> taga.

Dodatna objasnjenja bilo kog HTML taga nazivaju se atributi. Atributi se ubacuju u pocetni tag i sluze da detaljnije opisu dati tag.

Na primjer, ako zelimo da boju pozadine promjenimo u npr. zutu onda cemo unutar <body> taga dodati

<body bgcolor="yellow">            ili           <body bgcolor="#ffff00">

Daje isti efekat.

Sada vidimo da se boja pozadine mijenja bgcolor atributom koji je dio <body> taga. Poslije svakog atributa se stavlja znak jednakosti (=)  za dodjelu vrijednosti atributima, a vrijednost koju dodjeljujemo se obavezno stavlja pod znake navoda.

Sto se tice oznacavanja boja, iz gornjeg primjera vidimo da se boje mogu definisati na dva nacina: ili preko predefinisanog naziva boje (npr."yellow"), ili preko hesadecimalne RGB vrijednosti ispred koje obavezno treba staviti simbol #( npr. #ffff00). Mozda ce vas browser prikazati zeljenu boju i bez ovog simbola ali vi ga za svaki slucaj stavite jer ga neki browseri striktno zahtevaju.

Boja texta se takodje moze promjeniti i to text atributom koji je takodje dio <body> taga. Dakle kada bismo zeljeli da imamo zeleni tekst na zutoj pozadini to bi izgledalo ovako:

<body bgcolor="yellow" text="green">

Medjutim, sta ako niste zadovoljni jednobojnom pozadinom, vec zelite da imate bogato ukrasenu pozadinu kakve cesto srecete na WEB prezentacijama. U tom slucaju morate staviti kao pozadinu neku sliku u JPEG ili GIF formatu. Ovo su obicno male slicice koje se brzo ucitavaju i "tajluju" (redjaju poput plocica , eng. tile). Ove pozadine (eng. background) mozete pronaci u raznim kolekcijama WEB grafike sirom interneta , a mozete i "ukrasti" pozadinu sa neke prezentacije koja vam se svidi. To se postize na sledeci nacin:
Kad na nekoj stranici ugledate pozadinu koja vam se svidi i pozelite da je sacuvate na svom hard disc-u, samo kliknite desnim dugmetom misa na bilo koji deo pozadine te stranice i iz prirucnog menija koji se pojavi odaberite opciju Save Background As. Odaberite folder u kojem cete cuvati vase omiljene pozadine i dajte toj pozadini odgovarajuce ime (npr. pozadina1.jpg ili pozadina2.gif)

Kada ste odabrali pozadinu koju zelite da stavite na vasu prezentaciju, prvi korak je da taj fajl prekopirate u folder u kom se nalazi i vasa prezentacija. (Dobro, nije tacno da slika i HTML dokument moraju da budu u istom folderu ali tako je jednostavnije.) Sad jos samo preostaje da u vasem HTML dokumentu tj. njegovom body tagu upisete odgovarajuci atribut. Atribut se u ovom slucaju zove background i bilo bi pozeljno da ga ne pomesate sa atributom bgcolor koji definise samo boju pozadine.
Na primer, ako zelite da kao pozadinu stavite sliku "pozadina1.jpg" tada ce vas body tag izgledati ovako:

<body background="pozadina1.gif" bgcolor="#000000">

Kao sto vidite ja sam ubacio i background i bgcolor tag, i to ne slucajno. O cemu se radi? Pa mnogi ljudi sa sporijim modemima prilikom surfovanja internetom iskljucuju u svojim browserima automatsko ucitavanje garfike. To znaci da se nece ucitati ni pozadina koju ste vi dodelili toj stranici. Problem nastaje u slucajevima kada ste svom tekstu dodelili neku svetlu (ili "ne daj boze" belu boju), a browser ne ucita pozadinu, vec i pozadina ostane bela. Bleda (ili bela) slova na beloj pozadini se jednostavno nece videti. Zbog toga uvek dodelite i neku boju vasoj pozadini tako da u gore opisanoj situaciji vasa slova i dalje budu citljiva.

Sad se vi mozda pitate kako da dodelite vasim slovima belu ili bilo koju drugu boju. E pa o tome citajte u sledecem nastavku ovog udzbenika.

 

 

 

 

[  uvod  ] [  boje  ] [  uredivanje teksta  ] [  linkovi  ] [  kraj  ]