Otvaranje i snimanje

home page

Smanjivanje datoteke

 

Kada počnete da radite s različitim Photoshopovim datotekama, primjetićete da vam se disk ubrzano puni. Photoshopove datoteke veoma lako i brzo mogu da postanu vrlo velike, a možete ih smanjiti na nekoliko načina:

Smanjivanje rezolucije nije preporučljivo ako namjeravate da štampate sliku. Ukoliko ćete sliku gledati samo na monitoru ili na Webu, smanjite rezoluciju na 72 dpi. Ipak, budite svjesni da ćete ponovnim povećanjem rezolucije – ako se predomislite – smanjiti kvalitet slike. Rezoluciju možete da promijenite u okviru za dijalog Image → Image Size. Neka ne bude manja od 72 dpi.

 

Smanjivanje broja boja postiže se smanjivanjem njene dubine izražene u bitima. Ako to uradite, možda će boje na ekranu i u štampi djelovati isprano. Ako želite da radite u sivim tonovima (tj. da na slici nema boja), smanjite dubinu boja na 8 bitova tako što ćete izabrati stavku Grayscale u podmeniju Image → Mode. Dobićete 256 nijansi sive, što je više nego što štampač može da odštampa. Ako želite da koristite komprimovan format, izaberite TIFF sa LZW kompresijom, čime se datoteka pri snimanju automatski svodi na najmanju moguću veličinu. Metoda koja se pri tom koristi je takozvana kompresija bez gubitaka (engl. lossless compression ), tako da se slika ne degradira i boje ne djeluju isprano. LZW kompresiju (koja je dobila ime po svojim tvorcima, Lempelu, Zivu i Welchu) koriste i formati GIF i PostScript.

 

Postoje i formati, kao što je JPEG, koji primjenjuju kompresiju s gubitkom (engl. lossy compression). Kao što i ime govori, neki podaci se gube pri komprimovanju slike. Na primjer, umesto 20 nijansi plave na slici neba u formatu TIFF, možda ćete na istoj slici u formatu JPEG imati samo 5 nijansi plave. Naravno, razlika se vidi. Nažalost, kompresija je neophodna kada postavljate slike na Web, u multimedijsku prezentaciju i, uopšte, kada su ograničeni vrijeme učitavanja ili prostor za smještaj datoteka. JPEG datoteke zauzimaju najmanji prostor na disku. Treba da zapamtite da se JPEG datoteka pri ponovnom snimanju u tom formatu dodatno komprimuje, čime se gubi još podataka. Ako dugo radite na JPEG datoteci, može vam se dogoditi da na kraju  dobijete neupotrebljivu sliku. Ukoliko namkeravate da duže obrađujete sliku, snimite je kao Photoshopovu datoteku. Nemojte da je prevodite u format JPEG sve dok je potpuno ne obradite i ne pripremite za postavljanje na Web stranu. Ako morate da doradite sliku, bacite JPEG datoteku i radite sa Photoshopovom verzijom.

Kada želite da sačuvate datoteke za buduću upotrebu, sačuvajte ih kao Photoshopove dokumente (sa oznakom tipa .psd), ili u nekom drugom formatu s kojim volite da radite, a zatim ih komprimujte pomoću uslužnih programa kao što su PKZip, WinZip, ili StuffIt. Svi ovi programi primjenjuju kompresiju bez gubitaka i sabijaju datoteke sa slikama za 20 do 50%. Komprimovanje JPEG ili GIF datoteka relativno je beskorisno zato što su one već komprimovane. Dodatnim komprimovanjem možete uštediti samo još nekoliko procenata.

 

IZBOR FORMATA

Kako da izaberete pravi format kad ih ima toliko? Nije tako teško. Sve dok radite na slici, snimajte je kao Photoshopov dokument (.psd). Vidjećete da to ima smisla, naročito kada budete naučili da radite sa slojevima, zato što Photoshopov matični format čuva slojeve, dok većina ostalih formata traži da sve slojeve spojite u jedan. Kada “spljoštite” slojeve, ne možete ih ponovo razdvojiti. Prema tome, sve dok mislite da ćete se vraćati na sliku i dorađivati je, snimajte je kao Photoshopov dokument.

Kada završite obradu slike i budete spremni da je stavite u drugi dokument da biste je odštampali na PostScript štampaču, snimite je u formatu EPS. Ako niste sigurni gdje će se slika štampati, snimite je u formatu TIFF zato što je TIFF kompatibilan s većinom štampača i programa za pripremu štampe. Ukoliko namjeravate da sliku postavite na Web stranu, izaberite format GIF – ako se radi o crtežu, slici sa velikim jednobojnim površinama, ili slici na kojoj je korištena ograničena paleta boja. S druge strane, ako se radi o fotografiji ili slici sa kontinualnim tonovima (tj. mnoštvom boja), izaberite JPEG ili PNG. Ukoliko želite da učitate sliku u neki drugi grafički program da biste je doradili, izaberite BMP (Windows), odnosno PICT (Macintosh). To su najkompatibilniji opšti grafički formati za ove dvije platforme.