Režimi rada s bojama i modeli boja

home page

Modeli boja

 

Sljedeća animacija prikazuje Photoshopov birač boja - Color Picker. Pristupate mu kada pritisnete bilo koji od dva velika kvadratna uzorka boje pri dnu kutije sa alatkama. Color Picker ima veliki kvadratni blok boja unutar kojeg možete pritisnuti mišem da biste izabrali određenu nijansu, a ima i polja koja prikazuju numeričke vrijednosti komponenata izabrane boje u sva četiri modela boja.

Pored toga, Photoshop nudi i paletu Color. Ako nije otvorena, otvorite je tako što ćete izabrati opciju menija Window Color. Na dnu palete Color nalazi se traka koja obuhvata cijeli spektar boja, plus crnu i bijelu. Kada je pritisnete, postavićete Color Picker na izabrani opseg boja. Photoshopova paleta Color ima podesive klizače i traku koju možete pritisnuti da biste izabrali boju iz punog spektra.

Napomena:

Ako vaš Color Picker ne izgleda kao na ovoj animaciji, otvorite okvir za dijalog Preferences, pa postavite opciju Color Picker na Adobe.

 

MODEL RGB

Model RGB, koji koriste računarski monitori i TV ekrani, dodjeljuje vrijednosti od 0 do 255 svakoj od tri RGB komponente (crvenoj, zelenoj i plavoj boji). Na primjer, za čistu zelenu , vrijednosti crvene i plave komponente su 0, a zelene 255. Kada su vrednosti sve tri komponente 255, dobijate bijelu boju, a kada su te vrednosti 0 - crnu.

čista zelena boja

bijela boja

crna boja

U ovom kontekstu, vrednost označava relativnu jačinu boje. Pošto se u modelu RGB boje svetlosti miješaju da bi se dobila bijela boja, puna jačina je 255. Kada kombinujete sve tri boje s vrijednostima 128 (pola od 255), dobijate srednjesivu boju.

srednjesiva boja

 

MODEL CMYK

Model CMYK, koji se koristi pri štampanju, definiše boje prema procentualnom sadržaju cijana, magente, žute i crne. To su četiri boje štamparskog mastila (pigmenata), kako u vašem mlaznom štampaču kod kuće, tako i u skupim, visokorezolucijskim laserskim štampačima u boji i u štamparskim mašinama koje koriste grafički studiji i štamparije. Šestobojni mlazni štampači koriste još i svjetlije varijante cijana i magente.

 

MODEL HSB

UmJetnici obično definišu boju pomoću skupa parametara koji se zovu HSB. Photoshop takođe podržava ovaj model boja. H je prvo slovo engleske riječi Hue (ton) i to je osnovna boja sa kruga boja; na primjer, crvena, plava ili žuta. Izražava se u stepenima (od 0 do 360°), koji odgovaraju položaju boje na krugu boja. S potiče od riječi Saturation (zasićenje) i odnosi se na jačinu boje. Izražava se procentom boje umanjenim za količinu sive koju data boja sadrži. Za čistu boju (pigment), bez primjesa sive, kaže se da je 100% zasićena. Zasićenje neutralne, bezbojne sive iznosi 0%. Zasićene boje se nalaze na obodu kruga boja, a kako prilazite središtu kruga zasićenje se smanjuje. Slovo B zamenjuje reč Brightness (svjetloća); odnosi se na relativnu nijansu ili svjetloću boje i takođe se mjeri u procentima - od 0% (crna) do 100% (bijela). Svjetloća u modelu HSB ekvivalentna je vrijednosti u modelu RGB.

 

MODEL CIE LAB

CIE Lab je najsveobuhvatniji od svih opisanih modela boja. On definiše širi opseg boja (gamu) od ostalih modela, pa ga Photoshop koristi pri prevođenju boja iz jednog modela u drugi. Lab boja se definise preko svjetloće (engl. luminance) i još dve komponente (a i b) koje idu od zelene do crvene (komponenta a), odnosno od plave do žute (komponenta b). Lab boja ne zavisi od uređaja, što znači da opseg boja definisan u ovom modelu nije ograničen na opseg boja koje se mogu odštampati ili prikazati na određenom uređaju. Međutim, verovatno nećete često koristiti model Lab. Zato ćemo se sada usredsrediti na modele koji se najčešće koriste i na ono što treba da znate da biste počeli da radite s bojama.

Napomena:

Predlažem da sve radite u modelu RGB, bez obzira na to da li ćete na kraju rad štampati ili gledati na ekranu, na primjer, sliku na Webu. Razlog je jednostavan. Čak i ako izaberete model CMYK, monitor može da prikaže samo RGB. On nema cijan, magenta, žute i crne piksele, osim kao kombinacije crvenog, zelenog i plavog svjetla. Umjesto da tjerate Photoshop da konvertuje boje svaki put kada izmijenite deo slike, sačekajte i prevedite boje u model CMYK tek kada budete bili spremni da odštampate rad. U stvari, boje ne morate da konvertujete ni za štampu u boji, osim kada pripremate sliku za štampanje u štampariji ili na štampaču Iris. Obični kućni i kancelarijski mlazni štampači najbolje rade kada je dokument u RGB bojama.