Uvod i antička filozofija

Opis: 

Platon (427-347. prije Hrista) je pripadao jednoj od najuglednijih aristokratskih porodica. Po ocu Aristonu  vodio  je porijeklo od plemena Korda, posljednjeg atinskog kralja, a po majci Periktioni od Solonove loze.  Pravo ime mu je bilo Aristokle, a Platon (plećat, širok) mu je bio nadimak.
 Prvi  Platonov  učitelj bio  je Kratil, pripadnik Heraklitove škole, a poslije je slijedio misao Elejskih  filozofa.  U mladosti upoznao je još i spise starijih  mislilaca jonske kosmologije i Anaksagore.  Naročito je volio aritimetiku i geometriju što svjedoči  natpis na ulasku u Akademiju (koji spominje Filipon ) (: Mηδείς άγεωμέτρητος είσίτω (= Niko neka ne ulazi ko ne zna geometriju). Najveći uticaj na njegovo djelovanje imao je Sokrat.
 Doba u kom Platon živi jeste doba opadanja atinske moći.
( 431-404 - Peloponeski rat i vlast neposredno poslije  aristokratsko- diktatorskog režima Tridesetorice) koja je uticala na njegovu misao o nesavršenstvu  i nepovjerenju u čovjeka i potrebu države da usavrši ili dovede u red u granice zakona slabosti pojedinca.
Prisutna diktatorska  vlast uticala je da se Platon ne bavi aktivno politikom, a i Sokratovo stradanje kao prelomna tačka dali su odrednice kako treba voditi život i kretati se na tom putu. (Pogledati u tzv. Sedmom pismu, gdje Platon  navodi razloge odustajanja od političke aktivnosti).  Uslijedila su putovanja sve do  otvaranja filozofsko -političke škole, koja je bila način da se istim poslovima  bavi ne aktivno, ali da ih ne napusti. U Akademiji (osnovana oko 385. godine prije Hrista i postojala je gotovo 1000 godina), smještenoj u vrtu  posvećenom  heroju Akademu, okupio je mladiće iz svih krajeva Grčke. (Navodi se da su i dvije žene  u muškoj odjeći dolazile i učestvovale u radu:  Lastenija iz Mantineje i Aksioteja iz Flijunta).
Namjera je bila da se u zajedničkom radu  u zajednici po uzoru na  organizaciju pitagorejskog saveza pripremi sprovođenje politike i stvaranje države koja će preporoditi čovječanstvo i stvoriti savršenog čovjeka i tako ostvariti sreću na zemlji.  Škola se izdržavala redovnim prilozima učenika. Sa svojim učenicima učitelj je svakodnevno boravio u učionici. U njoj nije bilo tajanstvenih rituala nit je bila odvojena od svijeta -  bila je organizovana poput porodice .
 Osnovni ideal kojem je Akademija težila  u radu sa učenicima može se,  po mišljenju M. N. Đurića, obilježiti kao  vladanje uma  i vrline kako u životu pojedinca tako i  u životu države.
Na radu u Akademiji Platon je ostao do smrti.
Platonovo učenje imalo je veliki uticaj, a njegovo praktično političko iskustvo stvorilo je veličanstvenu političku teoriju koja   nije doživjela svoje ostvarenje.
Kada se njegov život i delo osmotre u obrnutoj perspektivi vidi se  da su etička  politika i politička etika bile glavna sila koja je upravljala njegovim mišljenjem i osjećanjem, njegovim snovima i njegovim radom.  Njegov poslednji razgovor u poslednje veče njegova života  simboličan je kao i Geteova  poslednja reč. Mada se tresao od groznice , primio je u posetu jednog Haldejca i neku tračku frulašicu  da se zabave njenom svirkom. kada je ona pogrešila u taktu, on joj je takt dao prstom i obradovao se kad mu je gost napomenuo da se samo Heleni razumevaju u meru i ritam, a ona je pogrešila kao varvarka (Ind. Acad. pg. 13  Mekler). To je Platon  u stvari osećao kao svoju misao: da u poremećenom  i haotičnom društvu uspostavi meru, red i sklad. (Đurić, 1987: 327)
Najznačajniji Platonovi spisi su:
- tzv. sokratovski period-Ijon, Odbrana Sokratova, Hipija
- prelazni period pod uticajem orfičkog kulta-Protagora , Gorgija, Menon, Kratil
- zrelo doba- Gozba(O ljubavi), Fedar ( O ljepoti), Fedon( O duši) i Država ( O pravičnosti)
- pozni period- Parmenid( O idejama), Sofist (O znanju), Fileb, Timaj, Teetet, Državnik i Zakoni



Zadaci:

●Kako se ogleda uticaj kosmološke i antropološke misli, a kako Sokrata na Platonovo stvaralaštvo?

Slike su preuzete sa Wikipedije

Index