× Index 1. Uvod u logiku 2. Pojam 3. Sud 4. Zaključak Quiz

abc Logika

Slika 1

Aristotel  (384- 322. prije Hrista) je rođen u Stagiri. Njegov otac  Nikomah pripadao je ljekarskoj porodici i bio je lični ljekar makedonskog kralja. Kao osamnaestogodišnji dječak došao je u Atinu i stupio u Akademiju u kojoj će boraviti punih dvadeset godina sve do Platonove smrti.  Aristotelov odnos prema Platonu tumači se na različite načine. Poštovanje   prema  učitelju  Aristotel je neprestano imao ali poznata  je i njegova izreka: „Mio mi je Platon, ali mi je milija istina“(Đurić, 1987: 371)
 Platonova smrt uticala je da napusti  Akademiju. Odlazi u Asos i poslije trogodišnjeg boravka na Asosu  uslijedilo je putovanje  na ostrvo Lezbos,  gdje ostaje sve dok nije pristao da se brine o Filipovom  trinaestogodišnjem sinu Aleksandru. Pismo kojim  je kralj pozvao Aristotela glasi: „Filip pozdravlja Aristotela.
Znaj da mi se rodio sin. Veoma sam, dakle, zahvalan, bogovima ne zato što mi se rodio sin, nego zato što mi se rodio za tvoga života. Nadam se da će on, od tebe odgajen i odvaspitan, biti dostojan i nas i nasledstva u vladi (Gell. N. A. IX 3).
Aristotel preuzima uvođenje  Filipovog sina u helensku nauku, filozofiju i političku teoriju . Aristotelov sastanak s mladim makedonskim kraljevićem bio je jedan od najvećih trenutaka u istoriji čovečanstva. „To je bio susret filosofskog genija s potonjim vojničkim i kosmotvornim genijem, i ta dva najveća Balkanca, planinski i statički sin Nikomahov i uraganski dinamički i stihijski implusivni sin Filipov, svojom delatnošću daće ne samo sadržaj i oblik svome vremenu nego će svojim pobedama- učenik u vojničkoj i osvajačkoj i učitelj u filosofijskoj oblasti- postati i presudni odrednici docnijeg razvitka evropske prosvete“. I kakav je odnos Platonov prema Sokratu i Aristotelov prema Platonu, takav je i  odnos Aleksandrov prema Aristotelu. Ta četiri velika čoveka predstavljaju sasvim logičan lanac razvitka. Jer, ako je Sokrat – kao  što lepo kaže E. Celer- bujna klica, Platon raskošni cvet, a Aristotel zreo plod helenske filosofije, onda je Aleksandar raznosač i sejač toga ploda po celoj ekumeni. (M. N. Đurić, 1987:374)
U vježbalištu posvećenom bogu Apolonu Likeju  osnovo je Aristotel svoju školu kada je njegov moćni učenik naslijedio makedonski  presto. Novi učenici dobili su naziv  peripatetičari, prema starogrčkoj riječi ''Peripatos'' –''pokrivena galerija'' u kojoj je Aristotel držao predavanja, obično šetajući. Predavanja  u peripatetičkoj školi su bila jutarnja, za one koji su se posvetili filozofiji i nauci i večernja, za one koji su se interesovali za besjedništvo i sve discipline izvan filozofije. Za nju je karakteristično da je osnovala empirijsko pojedinačno proučavanje kao novu metodu i na osnovu takve metode donela i sistematsku obradu, i tako se razvila u pravu naučnu ustanovu u modernom smislu reči. Ono po čemu se ona razlikovala od Akademije jeste novi tip nauke: naučni tip egzaktnog proučavanja stvarnosnog  sveta. ( Đurić, 1987:375).
Poslije optužbe slične Sokratovoj Aristotel odlazi na imanje svoje majke gdje umire u 62. godini. To je godina kad je Helada izgubila i svog vladara Aleksandra Makedonskog i govornika Demostena.
Najznačajnija  Aristotelova djela su:  logički spis  Organon, Metafizika, Fizika, O duši, Nikomahova etika, Politika, Poetika,Retorika i druga.

Slika 2
Organon( όργανον) - Aristotel
 
Organon čine ovi spisi:
1. O kategorijama tj. učenje o osnovnim oblicima bića i mišljenja
2. O tumačenju (o rečenici) u kom Aristotel izlaže učenje o stavu, o sudu i o moralnim iskazima
3. Prva analitika u kojoj  je Aristotelovo učenje o zaključivanju tj. silogistiku
4.  Druga analitika je učenje o dokazivanju, o definiciji i klasifikaciji i saznavanju na osnovu principa
5. Topika sadrži učenje o dijalektičkom ili vjerovatnom zaključivanju i dokazivanju
6. O sofističkim pobijanjima  analiza je  i kritika sofističkih tj. prividnih i lažnih dokaza

Slike preuzete: Kunzmann, P, Burkard, F-P & Wiedmann, F. (2001). Atlasa filozofije, Zagreb: Golden marketing.

Slika 3

Metafizika – fil. disciplina ( grč. µέτά iza i φύσις -pojavljivanje u cjelini, ono što biva kao takvo u cijelom)- Šta je suština svih stvari? Šta je uzrok svih stvari? Šta je iza pojavnog?

Slike preuzete: Marušić Brezetić, D (2009)Filozofija, Zagreb: Profil.
Redizajn: Likovna sekcija, Gimnazija Banja Luka.

Slika 4

Ontologija (opšta metafizika)-fil. disciplina - to on- biće; λόγος -govor, riječ, um; Šta je suština bića? Ontološke koncepcije su monizam, dualizam, pluralizam, a ontološka gledišta su materijalizam i idealizam.

Slike preuzete: Marušić Brezetić, D (2009)Filozofija, Zagreb: Profil.
Redizajn: Likovna sekcija, Gimnazija Banja Luka.

Slika 5

Estetika fil. disciplina - nominalni osnivač Aleksandar Baumgarten- niža senzitivna sposobnost; Šta je problem lijepog? Da li u doživljaju lijepog učestvuju samo teorijska čula?

Slike preuzete: Marušić Brezetić, D (2009)Filozofija, Zagreb: Profil.
Redizajn: Likovna sekcija, Gimnazija Banja Luka.

Slika 6
Gnoseologija- fil. disciplina -  grč. gnosis-spoznaja; nominalni osnivač Džon Lok u djelu Ogledi o ljudskom razumu postavlja pitanje-  Šta mogu znati, koje su granice spoznaje i koji su popratni činioci spoznaje? Prema izvorima saznanja razlikuju se sljedeće gnoseološke koncepcije: senzualizam (čulno saznanje), empirizam (iskustvo), racionalizam (razum) i razne vrste iracionalizam (voluntarizam, teologizam, spiritualizam...) Ako se pitamo o granicama ljudskog saznanja razlikujemo sljedeća gnoseološka gledišta: dogmatizam (grč. dogma=zakon, učenje; -ko su dogmate?;

svi oni koji znanja usvajaju nekritički, i sve  zakone smatraju nepromjenljivim), kriticizam( ili kako ga neki poistovjećuju sa   agnosticizmom od grč. agnostos- nepoznat- nemoguće je saznati suštinu svijeta- saznanje je samo do neke granice sigurno, ne u cjelini),

skepticizam(. grč. skepsa- istraživanje istine; smatraju da nije moguće saznati objektivnu istinu)...

Slike preuzete: Marušić Brezetić, D (2009)Filozofija, Zagreb: Profil.
Redizajn: Likovna sekcija, Gimnazija Banja Luka.

Slika 7
Etika fil. disciplina - grč. ethos- mjesto stanovanja, običaji, navike; Šta je ispravno, dobro?  Koji su motivi i svrhe ljudskog djelovanja?

Etiku kao samostalnu disciplinu spominje Aristotel svrstavši je u praktičnu filozofiju. Osnovna pitanja filozofije morala  imaju cilj da istraže osnove i izvore moralnih normi, karakter i moralne principe, moralne vrijednosti i smisao ljudskog života.

Razlika između morala i etike otkriva se ako analiziramo način pitanja. Moral odgovarajući na šta je ispravno ostaje u području praktičnog, a etika analizirajući zašto  je nešto ispravno ostaje u okvirima teorijskog pristupa moralne prakse. (Marušić Brezetić, 2009,54)

Podjela etike i etički pravci:normativna (određuje načela i norme koji su neophodni pri donošenju odluka i u djelovanju i čine je prvenstveno- etika vrlina, deontološka za koju je presudan motiv djelovanja i teleološka etika gdje je ispravnost određena prema svrsi posljedice i zavisno od određenja dobra razlikuju se eudajmonizam tj. blaženstvo, hedonizam tj. užitak, utilitarizam tj. interes, korist, primjenjena (uslovljena konkretnim područjem problema)i deskriptivna (opisuje porijeklo postojeće norme) etika.

Slike preuzete: Marušić Brezetić, D (2009)Filozofija, Zagreb: Profil.

Slika 8

U svakom pitanju, kako je isticao Hajdeger, neophodno je razlikovati- pitano (das Gefragte)-bitak bića, upitano (das Befragte) samo biće i ispitano (das Erfragte) - smisao bitka. Čovjek nalazi svoju suštinu u zavisnosti od toga kako odgovara istini bitka, a to znači kako je spreman da misli istinu.
Aksiologija - fil. disciplina koja istražuje vrijednosti. Problem je u samom određenju def. vrijednosti i klasifikovanju vrijednosti.

Slike preuzete: Kunzmann, P, Burkard, F-P & Wiedmann, F. (2001). Atlasa filozofije, Zagreb: Golden marketing.

Slika 9

Filozofska antropologija - fil. disciplina čiji je predmet istraživanje čovjeka, ali  nikako kao izdvojeno biće već u odnosu na cjelinu života ujedinjujući sva ljudska saznanja izražena u naukama posebno antropologiji.

Slike preuzete: Marušić Brezetić, D (2009)Filozofija, Zagreb: Profil.
Redizajn: Likovna sekcija, Gimnazija Banja Luka.

Slika 10
Saznanje je proces istraživanja istine, a rezultat procesa saznanja je znanje. Znanje je otkrivanje bitnih svojstava pojave i njenog odnosa sa drugim pojavama kako bi se približili istini.

 Kriterijumi saznanja su:1. sposobnost jezičkog formulisanja, 2. sposobnost identifikovanja, 3. sposobnost objašnjenja i 4. proizvođenja ili verifikovanja pojava u procesu saznanja. Tokom istorije mišljenja prisutna su različita određenja znanja.

Znanje je htijenje učenja i traži razmišljanje.

U ranogrčkoj misli obrazovanje nije bilo samo usvajanje znanja, jer nisu postojale nikakve nauke, već se insistiralo na razmišljanju, upoređivanju opšteg i pojedinačnog kako bi ta razlika iščezla za onog ko  u njoj živi i za koga je ona običaj.

U pitagorejskoj školi dva bitna uslova učenja su bila obavezati se na ćutanje i pravilno slušati te svakodnevno vježbati pamćenje-jutarnjim ponavljanjem svega što se u toku dana desilo i to onim redoslijedom kako se to dešavanje odvijalo. Insistiralo se na dijetetici. Briga o tijelu podrazumijevala je i redovno gimnastičko vježbanje , dok je za duh bila odabrana muzika.

Sokrat je smatrao da je znanje vrlina, a vrlina znanje,  i da nas put do pojma, znanja i istine vodi dijalektičko-induktivnom metodom uz pomoć ironije i majeutike .

Platon je usavršavajući Sokratov metod, matematički, pitagorejski uz dijalektiku kao intelektualnu intuiciju tvrdio da je znanje sjećanje.

Aristotel koji je učio da je znanje uzroka smatra da je u učenju bitno da bude iz vlastite pobude, a ne po volji drugih.

U novovjekovnoj filozofiji osnovni problem mišljenja je znanje, koje otvara dva pitanja: pitanje supstancije i metode. Lok u djelu Ogledi o ljudskom razum pitanjem o saznanju postaje i nominalni osnivač gnoseologije.

 

Njemačka idealistička filozofija sa Kantom počine od Hjumovog  agnosticizmom i traži odgovor na pitanje kako je moguća nauka i to postaje osnovni zadatak filozofije. Hegela  zahtjeva da filozofija ne  bude ljubav prema mudrosti, znanju već samo znanje, nauka.

U savremenoj filozofiji, filozofskoj antropologiji, prisutna su ova mišljenja:

Znanje omogućava čovjeku da obezbjedi i ostvari svoje mjesto opstanka.

Čovjek, cjelini  slobodno prepušteno biće, mora svoje mjesto opstanka tek ostvariti znanjem.

 Glavni izvori saznanja su čulnost ( moć viđenja), razum ( moć mišljenja, suđenja), um (sposobnost zaključivanja), intuicija (neposredno saznanje).

Slika 11
Razum je moć mišljenja, suđenja i izvor pravila.(Kant) „Naše saznanje proizlazi iz dva osnovna izvora duha od kojih se prvi sastoji u primanju predstave (receptivitet utisaka), a drugi u sposobnosti da se pomoću ovih predstava sazna neki predmet (spontanitet pojmova).Preko prvog izvora nama jedan predmet biva dat; preko drugog, on se zamišlja  u odnosu na onu predstavu (kao prostu odredbu duha). Dakle opažaji i pojmovi sačinjavaju elemente svega našeg saznanja, tako da niti mogu pojmovi dati saznanje bez opažaja koji im na neki način odgovara, niti opažaj bez pojmova (...). Ako nazovemo čulnošću receptivite našeg duha, naime njegovu moć da prima predstave ukoliko biva na neki način aficiran, onda je nasuprot tome razum sposobnost njegova da proizvodi predstave ili spontanitet spoznaje. Prema samoj prirodi našoj opažanje može biti samo i jedino čulno, to jeste ono samo sadrži način na koji nas predmeti aficiraju. Naprotiv, sposobnost da se jedan predmet čulnog opažanja zamisli  jeste  razum. Nijedna od ovih osobina ne može se pretpostavi  drugoj. Bez čulnosti ne bi nam nijedan predmet  bio dat, a bez razuma se nijedan predmet ne bi zamislio. Misli bez sadržaja jesu prazne,opažaji bez pojmova jesu slepi.“.(Kant, 1990:73)
Slika 12

Na putu saznanja traži se istina. Različita su njena poimanja i određenja:

Različite su i teorije istine: 

teorija koherencije- teorija s početka 20. stoljeća, istinitost  ne nalazi u odnosu prema objektivnoj realnosti nego u odnosu prema drugim izjavama (drugim sudovima)

• istiniti sudovi čine cjelinu (koherentan skup)

• neki sud je istinit ako se uklapa u tu cjelinu na način:

• problem-različiti skupovi su različiti pa jedan te isti sud prema jednom je istinit, a prema drugom neistinit (npr. Liječenje aromaterapijom je istinito iz pozicije sustava alternativne medicine, ali nije u okviru sustava „zapadnjačke“ medicine).

• pragmatična teorija-istina se procjenjuje ovisno o kriteriju upotrebljivosti

• upotrebljivo je ono što nam olakšava snalaženje u svijetu i omogućuje uspješno (efikasno) djelovanje

• dakle, istinit su samo oni sudovi koji imaju pragmatičnu vrijednost

• cilj spoznaje nije predočavanje objektivne realnosti, nego je cilj  spoznaje uspješno i korisno djelovanje

teorija evidencije-istina je u slaganju suda sa samim sobom

• evidencija je očitost, očevidnost, tj. Neposredni uvid da je nešto istinito, sigurno, uvjerljivo i jasno“. (Marušić Brezetić, 2009:65)

Slike preuzete: Marušić Brezetić, D (2009)Filozofija, Zagreb: Profil.
Redizajn: Likovna sekcija, Gimnazija Banja Luka.

Slika 13
„Semiologija je nauka koja proučava znakove, jezike, kodove, signalizacije, itd... Prema ovoj definiciji jezik je dio semiologije. Međutim, svi se uglavnom slažu da jeziku treba priznati povlašćeni samostani položaj i zato semiologiju definišu kao 'proučavanje nelingvističkih sistema znakova'. F.de Sosir  zamislio je semiologiju kao nauku koja proučava život znakova u društvenom životu, a Pers njegovu logičku funkciju. Ali oba ta vida zankova usko su povezana i reči semiologija i semiotika pokrivaju danas jednu istu disciplinu samo što Evropljani upotrebljavaju prvi a Anglosaksonci drugi od ovih izraza. Tako se od samog početka veka začela jedna opšta teorija znakova koja je odmah privukla pažnju logičara pod nazivom opšta semantika“. (Giro,1983:7)
Slika 14

Slike preuzete: Kunzmann, P, Burkard, F-P & Wiedmann, F. (2001). Atlasa filozofije, Zagreb: Golden marketing.

Slika 15
Hajdeger ističe da je logika izum nastavnika, a ne filozofa.  Pitanja koja postavlja Hajdeger su kako λόγος postaje suština mišljenja, kako dolazi do iz-stupanja i na-stupanja λόγος i kako taj λόγος kao um i razum dolazi do gospodarenja nad bitkom u početku grčke filozofije.

Hajdeger upozorava da spoznaja odnosa φύσις-a i λόγος-a na kraju grčke filozofije kod Platona i Aristotela treba biti jasna i u tom cilju ponovo propitana. Iz-stupanje logosa i njegovo prethodno spremanje za sudilište nad bitkom dešava se još unutar grčke filozofije. To je kraj te filozofije, ali kod Grka, riječ kraj značila je i mjesto. Kraj koji pruža boravište čovjeku, ali ga on sam mora izgrađivati za stanovanje u kom neće samo prebivati već i boraviti. Bez tog otkrića nema izvornog početka.

 „Menjanje bića od φύσις-a u ίδέα-u izdejstvovava čak jednu od suštinskih formi kretanja u kojima se odvija istorija Zapada uopšte, a ne samo istorija njegove umetnosti. Sada valja isleđivati šta odgovarajuće pretumačivanju φύσις-a biva od logosa. Otvaranje onoga-što-biva dešava se u logosu kao sabiranju (zbiranju). To sabiranje (zbiranje) izvorno se ispunjava u jeziku (govoru). Zato logos postaje merodavno određivanje suštine govora (zborenje). Jezik, kao ono što se izgovara i kazuje, i ono što se ponovo može kazivati i dalje kazivati. U njemu se širi očuvavana istina i to tako što se ne svaki put naročito razabira (doživljava) samo ono-što-je-u-sabiranju-izvorno-otvoreno-što-biva. U onome što se dalje kazuje istina se tako reći odvaja od onoga što biva. To može ići tako daleko da naknadno kazivanje postaje puko deklamovanje [...]. U tome leži: odlučivanje o onome što je istinito vrši se sada u raz-pravljanju (raspravljanju) između tačnog kazivanja i pukog deklamovanja. Logos u smislu kazivanja i iskazivanja postaje pak područje i mesto u kome se sada odlučuje o istini, to jest izvorno o neskrivenosti onoga što biva i time o biću onoga što biva. Početni je logos-kao-sabiranje dešavanje neskrivenosti, u njoj se osniva (utemeljuje, obrazlaže) i njoj (je dužan da) služi. Sada je logos-kao-iskaz, obrnuto mesto (stanište) istine u smislu tačnosti. Dolazi do Aristotelove postavke prema kojoj je logos kao iskaz ono što može biti istinito ili lažno. Istina, izvorno, kao neskrivenost, neko dešavanje samoga onog vladajućeg što biva, i kojom upravlja sabiranje, postaje sada svojstvo logosa. Time što postaje svojstvo iskaza, istina ne menja samo svoje mesto, ona menja i svoju suštinu. Posmatrano (polazeći) od iskaza, ono što je istinito postiže se onda kada se kazivanje pridržava onoga o čemu se iskazuje, kada se iskaz upravlja prema onome što biva. Istina postaje tačnošću logosa. Time logos iz-stupa iz izvornog zadržavanja u dešavanju neskrivenosti, i to tako što se sada (polazeći) iz njega, i unatrag prema njemu, odlučuje o istini i time o onome što biva, već čak i, najpre o biću. Logos je sada λέγειν τί κατά τινος, kazivati nešto o nečemu. Ono o čemu se kazuje jeste svagda ono što leži u osnovi iskaza, ono što leži pred njime, ύποκείμενον (subjectum). Posmatrano (polazeći) od logosa kao onog što osamostaljuje u iskaz, proizlazi biće kao to pred-ležanje. (To određenje bića se kao i ίδέα u pogledu svoje mogućnosti prethodno obrazuje u φύσις-u. Samo vladanje, koje izrasta od sebe, može se kao prisustvo određivati u izgledanje i pred-ležanje). U iskazivanju se ono što leži u osnovi može prikazivati na razne načine [...]. Pošto se ona kao načini kazivanja-biti crpi iz logosa- a iskazivati je κατηγορείν-određenja bića onoga što biva nazivaju se κατηγορίαι, kategorije“.  (Hajdeger,1976 :197)

Cilj od tada, po Hajdegeru, ontologije bilo je učenje o kategorijama. Istorija bitka se stapa sa istorijom istine. U obliku iskaza i sam logos je postao nešto što se može prethodno nalaziti. Otuda se nameće misao, ističe Hajdeger, da put do istine treba shvatiti kao όργανον, kao oruđe lako za rukovanje. Hajdeger smatra da su te promjene omogućile pojavu logike. Od tog trenutka φύσις postaje ίδέα, istina tačnost, a logos postaje iskaz, mjesto istine. Dosadašnji pojam bitka, po Hajdegeru, nepotpun je za imenovanje svega onoga što 'jeste'.

 „Pogrešno tumačenje mišljenja, i pogrešna upotreba pogrešno tumačenog mišljenja, može se prevladati samo nekim pravim i izvornim mišljenjem i ničime  drugime. Ponovno osnivanje (utemeljivanje, obrazlaganje) jednog takvog mišljenja zahteva pre svega drugog vraćanje na ispitivanje suštinskog odnošenja mišljenja prema biću (bitku), a to znači razvijanje ispitivanja bića (bitka) kao takvoga. Prevazilaženje tradicionalne logike znači ne ukidanje mišljenja i ovladavanje pukih osećanja, već izvornije, strože, biću (bitku) pripadajuće mišljenje“.

(Hajdeger, 1976:  135)

Slike preuzete: Kunzmann, P, Burkard, F-P & Wiedmann, F. (2001). Atlasa filozofije, Zagreb: Golden marketing.